IBM: Steampunk er den næste store trend

IBM vover sig ud på den tynde is og forudsiger, at steampunk er den næste store trend.

Artikel top billede

Efter en analyse af mere end en halv million indlæg fra sociale netværk, blogs, debatfora og nyhedstjenester er IBM nu kommet med en usædvanlig prognose. IBM forudsiger, at den retro-futuristiske Steampunk-stil fra det 19. århundrede (blandet med fantasy og science-fiction) bliver den helt store trend i de kommende år.

Steampunk er inspireret af tøj, teknologi og sociale normer fra det viktorianske samfund og det har eksisteret i lang tid. Men først nu er denne helt særlige stilart ved at få sit store folkelige gennembrud.

IBM har udviklet et såkaldt Social Sentiment Index, der skal bruges til at følge trends online. Det viser, at antallet af samtaler om steampunk er steget med en faktor 11 mellem 2009 og 2011. Derfor forventer IBM, at flere af de store detailkæder vil udvide deres sortiment med steampunk-produkter i de kommende år.

Flere af de store mode- og smykkefirmaer er på vej med nye produkter, der bygger på denne stil som ellers har været forbeholdt en lille gruppe indtil nu. Mange af de nye produkter ventes at være klar i 2014.

IBM-analysen fortæller også, at det er kvinder, som poster 70 pct. af alle tweets og 84 pct. af alle Pinterest-pins om steampunk.

For IBM handler det primært om at demonstrere, at Social Sentiment Index kan bruges til at udarbejde nøjagtige analyser af tendenserne på forbruger-markedet. Systemet samler en række forskellige teknologier, som blandt andet er i stand til at tolke indlæg der er skrevet på sociale medier som Twitter eller Facebook.

Det skal hjælpe virksomheder med at forudsige, om nye tendenser blot er en kortvarig modelune eller en holdbar trend på markedet.

Når det gælder Steampunk, viser Social Sentiment Index, at der er seks gange flere indlæg om denne trend på Twitter end på Facebook, og mere end halvdelen af konversationerne er startet af personer, som er yngre end 30 år. Næsten halvdelen af alle steampunk-indlæg findes på spilrelaterede websteder. Det kan blandt andet skyldes nye spil som Bioshock Infinite, der også har steampunk-tema.

IBM har lavet en flot infografik, der viser udviklingen inden for steampunk-genren.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S