Studerende kan stadig få billig Windows 8

Fra i dag er det slut med billige opgraderinger til Windows 8. Men Microsoft er snart klar med et særligt tilbud til studerende.

Artikel top billede

Den 31. januar sluttede det særlige opgraderingstilbud, hvor man kunne downloade en billig opgradering til Windows 8 Pro. Fra i dag bliver det dermed væsentlig dyrere at skifte til det nyeste Windows.

Indtil nu kunne man købe en opgradering til Windows 8 Pro for 229 kroner online eller en dvd for 449 kroner.

Fremover koster det 899 kroner for en opgradering til Windows 8 og 1.999 kr. for en opgradering til Windows 8 Pro.

Det betyder altså, at det er blevet næsten ti gange dyrere at opgradere til Pro-udgaven.

Men Microsoft har nu varslet en ny aktion, som retter sig mod skoleelever og studerende. De kan få en billig opgradering til Windows 8 Pro for 449 kroner.

Dette tilbud gælder allerede fra den 1. februar i USA, men ifølge denne Microsoft-blog kan det først bruges i Danmark fra den 21. februar.

Studerende kan dog maksimalt købe fem Windows-licenser om året til denne lave pris.

Ifølge Microsofts egne tal er der solgt mere end 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks