Studerende kan stadig få billig Windows 8

Fra i dag er det slut med billige opgraderinger til Windows 8. Men Microsoft er snart klar med et særligt tilbud til studerende.

Artikel top billede

Den 31. januar sluttede det særlige opgraderingstilbud, hvor man kunne downloade en billig opgradering til Windows 8 Pro. Fra i dag bliver det dermed væsentlig dyrere at skifte til det nyeste Windows.

Indtil nu kunne man købe en opgradering til Windows 8 Pro for 229 kroner online eller en dvd for 449 kroner.

Fremover koster det 899 kroner for en opgradering til Windows 8 og 1.999 kr. for en opgradering til Windows 8 Pro.

Det betyder altså, at det er blevet næsten ti gange dyrere at opgradere til Pro-udgaven.

Men Microsoft har nu varslet en ny aktion, som retter sig mod skoleelever og studerende. De kan få en billig opgradering til Windows 8 Pro for 449 kroner.

Dette tilbud gælder allerede fra den 1. februar i USA, men ifølge denne Microsoft-blog kan det først bruges i Danmark fra den 21. februar.

Studerende kan dog maksimalt købe fem Windows-licenser om året til denne lave pris.

Ifølge Microsofts egne tal er der solgt mere end 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network