Studerende kan stadig få billig Windows 8

Fra i dag er det slut med billige opgraderinger til Windows 8. Men Microsoft er snart klar med et særligt tilbud til studerende.

Artikel top billede

Den 31. januar sluttede det særlige opgraderingstilbud, hvor man kunne downloade en billig opgradering til Windows 8 Pro. Fra i dag bliver det dermed væsentlig dyrere at skifte til det nyeste Windows.

Indtil nu kunne man købe en opgradering til Windows 8 Pro for 229 kroner online eller en dvd for 449 kroner.

Fremover koster det 899 kroner for en opgradering til Windows 8 og 1.999 kr. for en opgradering til Windows 8 Pro.

Det betyder altså, at det er blevet næsten ti gange dyrere at opgradere til Pro-udgaven.

Men Microsoft har nu varslet en ny aktion, som retter sig mod skoleelever og studerende. De kan få en billig opgradering til Windows 8 Pro for 449 kroner.

Dette tilbud gælder allerede fra den 1. februar i USA, men ifølge denne Microsoft-blog kan det først bruges i Danmark fra den 21. februar.

Studerende kan dog maksimalt købe fem Windows-licenser om året til denne lave pris.

Ifølge Microsofts egne tal er der solgt mere end 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job