Studerende kan stadig få billig Windows 8

Fra i dag er det slut med billige opgraderinger til Windows 8. Men Microsoft er snart klar med et særligt tilbud til studerende.

Artikel top billede

Den 31. januar sluttede det særlige opgraderingstilbud, hvor man kunne downloade en billig opgradering til Windows 8 Pro. Fra i dag bliver det dermed væsentlig dyrere at skifte til det nyeste Windows.

Indtil nu kunne man købe en opgradering til Windows 8 Pro for 229 kroner online eller en dvd for 449 kroner.

Fremover koster det 899 kroner for en opgradering til Windows 8 og 1.999 kr. for en opgradering til Windows 8 Pro.

Det betyder altså, at det er blevet næsten ti gange dyrere at opgradere til Pro-udgaven.

Men Microsoft har nu varslet en ny aktion, som retter sig mod skoleelever og studerende. De kan få en billig opgradering til Windows 8 Pro for 449 kroner.

Dette tilbud gælder allerede fra den 1. februar i USA, men ifølge denne Microsoft-blog kan det først bruges i Danmark fra den 21. februar.

Studerende kan dog maksimalt købe fem Windows-licenser om året til denne lave pris.

Ifølge Microsofts egne tal er der solgt mere end 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job