De små firmaer glemmer at bruge nettet

Kun en ud af fire mindre virksomheder i Danmark modtager ordrer online, og tallet er faldende.

Artikel top billede

Små firmaer er markant dårligere til at udnytte de digitale muligheder end store virksomheder. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. Kun 24 procent af de mindre virksomheder modtog ordrer via internettet i 2012. Det er endda et lille fald i forhold til 2010, hvor tallet var på 27 pct.

Hos IT-Branchen mener man, at det kan blive en bremseklods for at skabe vækst.

"Det er især de mindre virksomheder, der halter bagud med at bruge nye digitale løsninger. Det er et stort problem, for Danmarks muligheder for at skabe nye vækstvirksomheder og tage konkurrencen op internationalt," siger Mette Lundberg, der er direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

Det er næsten halvdelen af de store virksomheder med over 100 ansatte, der kan modtage ordrer online. Her er tallet steget fra 41 til 49 procent i de sidste tre år.

Hvis man ser på de virksomheder, der har afgivet ordrer online, så er de små firmaer lidt bedre med. Det er 68 pct., der har brugt denne mulighed. Men der er stadig en betydelig afstand til de store virksomheder, hvor det er 89 pct., der har afgivet ordrer online.

"Erhvervslivet har brug for et kraftigt wake-up-call. Alt for mange virksomheder har slet ikke øjnene op for, hvordan de kan udnytte it til at blive mere produktive og skabe mere forretning. Danmark går glip milliarder på den konto," siger Mette Lundberg.

Hun henviser til, at barriererne for at bruge digitale løsninger til eksempelvis køb, salg eller lagerstyring er blevet langt mindre de seneste år.

I opgørelsen bliver små virksomheder defineret som dem, der har mellem 10 og 19 ansatte. Firmaer med færre end 10 ansatte er ikke med i talmaterialet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse