Løsning på sms-koks trækker ud: 3-kunder må vente til mandag

3-kunder mister fortsat sms-beskeder, og en løsning er sandsynligvis først på plads efter weekenden.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Kunder hos teleselskabet 3 må gå weekenden igennem uden en løsning på det problem, der betyder, at mange sms-beskeder går tabt, når der kommunikeres på tværs af selskabets 3G og 4G-net (LTE). 

Men 3 oplyser til ComON, at selskabet arbejder på en løsning på problemet.

"Vores teknikere kommer til at arbejde med det hele weekenden, og vi håber, at løsningen kan iværksættes i løbet af mandagen," siger Hanne Damgaard, kommunikationskonsulent hos 3, til ComON.

Hun tilføjer dog, at det ikke betyder, at 3 dermed kan garantere, at problemet også er endeligt løst på mandag.

En uvidenskabelig test, som ComON udførte tirsdag, viste, at helt op mod 40 procent af sms-beskederne ikke når frem, når der afsendes beskeder fra en 3G-telefon på 3's net til en 4G-telefon på 3's net.

Årsagen er fundet

Tidligere på ugen havde 3 ikke identificeret årsagen til, at beskederne gik tabt, men ifølge Hanne Damgaard ser det nu ud til, at 3 har fundet frem til problemets rod.

"Vi har fundet ud af, hvor i systemet problemet ligger," siger hun.

Men hun tilføjer dog, at 3 ikke ønsker at offentliggøre flere detaljer om problemet.

"Det ville også blive en længere teknisk udredning. Det eneste jeg kan sige er, at der er tale om en kommunikationsbrist mellem telefonen og 4G-nettet," siger hun.

Ifølge Hanne Damgaard er det dog kun et stærkt begrænset antal kunder, der er blevet ramt af problemet i og med, at det kun opstår, hvis en af de nye 4G-telefoner er involveret i sms-udvekslingen.

Men 3's kommunikationschef, Stine Green Paulsen, oplyste dog tidligere på ugen til ComON, at knap 7.000 iPhone 5-brugere koblede sig på 3's 4G-net, efter at Apple mandag aften udsendte en software-opdatering, der gør det muligt at bruge iPhone 5 på 4G-nettet i Danmark.

Hertil kommer, at kunder med eksempelvis Nokia Lumia 920 og nyere udgaver af Samsung Galaxy SIII gennem længere tid også har haft adgang til 4G-nettet og dermed har været ramt af problemet.

Herudover vil alle folk med en 3G-telefon, der måske er helt uvidende herom, skrive til en 4G-telefon, også kunne opleve, at deres sms-beskeder ikke når frem.

Læs også:
 

3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse 

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering 

Nu får din iPhone 4G: iOS 6.1 er klar til download
[/b]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS