Nyt kort: Her er nettet under havet

Et nyt kort viser, hvordan kontinenterne er forbundet med undersøiske kabler - og hvor hurtige de er.

Artikel top billede

En meget stor del af verdens internet-kommunikation foregår under havet. Det undersøiske internet strækker sig rundt om verden og forbinder alle kontinenter i et spindelvæv af usynlige forbindelser. Nu har TeleGeography udarbejdet et nyt kort, "Submarine Cable Map", som viser alle de vigtige undersøiske telekabler.

Her kan man også se, hvordan landene er forbundet med hinanden, hvor stor kapaciteten er i kablerne målt i gigabit per sekund og hvilke lande er der er knyttet sammen med de laveste latenstider.

Der er 244 kabler på kortet, og de er næsten alle installeret mellem 1992 og 2012. Der er også vist 12 nye forbindelser, som først bliver færdige i 2014. Det gælder blandt andet et nyt kabel mellem Grækenland og Libyen.

De hurtigste kabler går mellem USA og Sydamerika, mens lande som Brasilien og Sydafrika har de langsomste undersøiske forbindelser.

På kortet kan man også se oversigt med den historiske udvikling i de sidste 20 år. Den viser, at kapaciteten er mangedoblet i den seneste tid - både under Atlanterhavet og Stillehavet.

Men der er kun lagt få nye kabler i de sidste år. Der er fortrinsvis tale om opgraderinger af eksisterende forbindelser.

I den interaktive udgave kan man zoome rundt på kortet og få vist de forskellige elementer. Kortet med havets internet kan også bestilles i et trykt eksemplar på 0,9 x 1,2 meter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank