Nyt kort: Her er nettet under havet

Et nyt kort viser, hvordan kontinenterne er forbundet med undersøiske kabler - og hvor hurtige de er.

Artikel top billede

En meget stor del af verdens internet-kommunikation foregår under havet. Det undersøiske internet strækker sig rundt om verden og forbinder alle kontinenter i et spindelvæv af usynlige forbindelser. Nu har TeleGeography udarbejdet et nyt kort, "Submarine Cable Map", som viser alle de vigtige undersøiske telekabler.

Her kan man også se, hvordan landene er forbundet med hinanden, hvor stor kapaciteten er i kablerne målt i gigabit per sekund og hvilke lande er der er knyttet sammen med de laveste latenstider.

Der er 244 kabler på kortet, og de er næsten alle installeret mellem 1992 og 2012. Der er også vist 12 nye forbindelser, som først bliver færdige i 2014. Det gælder blandt andet et nyt kabel mellem Grækenland og Libyen.

De hurtigste kabler går mellem USA og Sydamerika, mens lande som Brasilien og Sydafrika har de langsomste undersøiske forbindelser.

På kortet kan man også se oversigt med den historiske udvikling i de sidste 20 år. Den viser, at kapaciteten er mangedoblet i den seneste tid - både under Atlanterhavet og Stillehavet.

Men der er kun lagt få nye kabler i de sidste år. Der er fortrinsvis tale om opgraderinger af eksisterende forbindelser.

I den interaktive udgave kan man zoome rundt på kortet og få vist de forskellige elementer. Kortet med havets internet kan også bestilles i et trykt eksemplar på 0,9 x 1,2 meter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job