Nyt kort: Her er nettet under havet

Et nyt kort viser, hvordan kontinenterne er forbundet med undersøiske kabler - og hvor hurtige de er.

Artikel top billede

En meget stor del af verdens internet-kommunikation foregår under havet. Det undersøiske internet strækker sig rundt om verden og forbinder alle kontinenter i et spindelvæv af usynlige forbindelser. Nu har TeleGeography udarbejdet et nyt kort, "Submarine Cable Map", som viser alle de vigtige undersøiske telekabler.

Her kan man også se, hvordan landene er forbundet med hinanden, hvor stor kapaciteten er i kablerne målt i gigabit per sekund og hvilke lande er der er knyttet sammen med de laveste latenstider.

Der er 244 kabler på kortet, og de er næsten alle installeret mellem 1992 og 2012. Der er også vist 12 nye forbindelser, som først bliver færdige i 2014. Det gælder blandt andet et nyt kabel mellem Grækenland og Libyen.

De hurtigste kabler går mellem USA og Sydamerika, mens lande som Brasilien og Sydafrika har de langsomste undersøiske forbindelser.

På kortet kan man også se oversigt med den historiske udvikling i de sidste 20 år. Den viser, at kapaciteten er mangedoblet i den seneste tid - både under Atlanterhavet og Stillehavet.

Men der er kun lagt få nye kabler i de sidste år. Der er fortrinsvis tale om opgraderinger af eksisterende forbindelser.

I den interaktive udgave kan man zoome rundt på kortet og få vist de forskellige elementer. Kortet med havets internet kan også bestilles i et trykt eksemplar på 0,9 x 1,2 meter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S