Nyt kort: Her er nettet under havet

Et nyt kort viser, hvordan kontinenterne er forbundet med undersøiske kabler - og hvor hurtige de er.

Artikel top billede

En meget stor del af verdens internet-kommunikation foregår under havet. Det undersøiske internet strækker sig rundt om verden og forbinder alle kontinenter i et spindelvæv af usynlige forbindelser. Nu har TeleGeography udarbejdet et nyt kort, "Submarine Cable Map", som viser alle de vigtige undersøiske telekabler.

Her kan man også se, hvordan landene er forbundet med hinanden, hvor stor kapaciteten er i kablerne målt i gigabit per sekund og hvilke lande er der er knyttet sammen med de laveste latenstider.

Der er 244 kabler på kortet, og de er næsten alle installeret mellem 1992 og 2012. Der er også vist 12 nye forbindelser, som først bliver færdige i 2014. Det gælder blandt andet et nyt kabel mellem Grækenland og Libyen.

De hurtigste kabler går mellem USA og Sydamerika, mens lande som Brasilien og Sydafrika har de langsomste undersøiske forbindelser.

På kortet kan man også se oversigt med den historiske udvikling i de sidste 20 år. Den viser, at kapaciteten er mangedoblet i den seneste tid - både under Atlanterhavet og Stillehavet.

Men der er kun lagt få nye kabler i de sidste år. Der er fortrinsvis tale om opgraderinger af eksisterende forbindelser.

I den interaktive udgave kan man zoome rundt på kortet og få vist de forskellige elementer. Kortet med havets internet kan også bestilles i et trykt eksemplar på 0,9 x 1,2 meter.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest