Se de fedeste it-reklamer fra nattens dramatiske Super Bowl

It-kongerne slås om verdens vigtigste reklamer i USA's mest sete udsendelse.

Artikel top billede

Baltimore Ravens vandt nattens Super Bowl-finale i amerikansk fodbold, som er årets mest sete tv-udsendelse i USA. Det blev en dramatisk finale, hvor det store Superdome i New Orleans blev mørkelagt af et strømsvigt i en halv time.

Men Super Bowl-finalen handler om meget mere end bare sport. Flere af verdens vigtigste - og dyreste - tv-reklamer bliver vist i pauserne. Derfor har Super Bowl-reklamer udviklet sig til en hel institution.

I årets Super Bowl-finale var den gennemsnitlige pris for et 30-sekunders reklameindslag på mere end 22 millioner kroner. Det er kun prisen for sendetiden; dertil kommer prisen for at få produceret reklamefilmene.

Det er efterhånden en tradition at hyre kendte filminstruktører og skuespillere til Super Bowl reklamerne.

Super Bowl kan få umådelig stor betydning for lanceringen af nye produkter - også på it-området. En succesfuld Super Bowl-reklame kan betyde forskellen på et hit eller en fiasko. Det kan fuldstændig ændre et marked - eller ødelægge et brand for altid.

Den mest berømte Super Bowl reklame er nok Apples "1984" fra samme år, hvor filmmageren Ridley Scott havde instrueret en homage til George Orwell's dystopiske fremtidsroman.

Den sluttede med budskabet: "Den 24. januar kommer Apple Computer med den nye Macintosh. Og du vil se, hvorfor 1984 ikke bliver ligesom '1984'".

Det blev en stor succes for Apple, og det menes, at reklamen har hjulpet med at give Macintosh sit store gennembrud.

Derfor bliver der ventet med spænding på årets Super Bowl-reklamer. I år var det Samsung, der stjal opmærksomheden med sit "Next Big Thing". Så må det gøre ekstra ondt på Apple, at Samsung havde hyret Scott Trainer til at instruere tv-reklamen. Han er manden bag Apples populære "Get A Mac" kampagne.

I den nye tv-reklame ses skuespillerne Seth Rodgers og Paul Rudd med en Galaxy smartphone fra Samsung.

Men koreanerne var ikke de eneste, der brugte nattens Super Bowl til at reklamere for nye smartphones. BlackBerry har netop præsenteret den nye generation af sin platform og brugte en reklame på 30 sekunder til at fortælle om alt det, som telefonen ikke kan. Der var så ikke tid til at fortælle om det, som telefonen faktisk kan.

Det store hosting-firma GoDaddy havde placeret hele to reklamer i Super Bowl pauserne. Der var også tv-reklamer for internet-firmaer som BestBuy og Cars.com.

Men det var nattens strømafbrydelse midt i kampen, der stjal opmærksomheden på Twitter. Ifølge Bloomberg begyndte de første annoncører allerede at købe tekstannoncer knyttet til "power outage" på Twitter, få minutter efter at den store sportsarena gik i sort.

Her følger et udvalg af nattens it-relaterede Super Bowl-reklamer:

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos