Microsoft kommer måske med Office til Linux

Microsoft overvejer angiveligt at portere sin Office-pakke til Linux. Den kan være klar allerede i 2014.

Artikel top billede

Kommer Microsoft Office til Linux? Softwarefirmaet undersøger i øjeblikket om man skal portere den populære kontorpakke til open source-platformen. Det melder Phoronix, som henviser til en unavngiven kilde på Free Open-Source Developers' European Meeting i Bruxelles i sidste weekend. Her kan man også fortælle, at Microsoft måske kommer med en Linux-version af Office allerede i 2014.

Det begrundes med Linux' stigende popularitet på desktoppen, hvor især Valve Software har arbejdet med at få mange spil over på Linux. Steam-klienten kommer nu til Linux, og der arbejdes på porteringer af populære spil.

Det skulle være sikkert, at Microsoft kommer med en version af Office til Android, der også er baseret på Linux, og det kan være et skridt på vejen mod en egentlig Linux-version.

I dag er det allerede muligt at bruge nogle versioner af Office under Linux med værktøjer som Wine eller CrossOver, men Microsoft overvejer en rigtig Linux-version af kontorpakken.

Indtil nu har Microsoft ikke udgivet kommercielle softwareprodukter til Linux - hvis man ser bort fra det opkøbte Skype, der også findes i en Linux-version - men Microsoft er faktisk blandt de største bidragydere til Linux-kernen.

Softwarefirmaet bidrager blandt andet med drivere til sin egen virtualiseringsteknologi, Hyper-V, der er en del af Windows Server, men som samtidig kan køre Linux.

Men der er også en række argumenter, der taler imod en portering af Office til Linux. Der findes allerede mange gratis kontorprogrammer som Libreoffice og Apache OpenOffice til platformen. Både IBM og Oracle har opgivet deres forsøg på at sælge kontorpakker til Linux. Desuden har Linux trods alt stadig en begrænset markedsandel i forhold til Windows.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura