Microsoft kommer måske med Office til Linux

Microsoft overvejer angiveligt at portere sin Office-pakke til Linux. Den kan være klar allerede i 2014.

Artikel top billede

Kommer Microsoft Office til Linux? Softwarefirmaet undersøger i øjeblikket om man skal portere den populære kontorpakke til open source-platformen. Det melder Phoronix, som henviser til en unavngiven kilde på Free Open-Source Developers' European Meeting i Bruxelles i sidste weekend. Her kan man også fortælle, at Microsoft måske kommer med en Linux-version af Office allerede i 2014.

Det begrundes med Linux' stigende popularitet på desktoppen, hvor især Valve Software har arbejdet med at få mange spil over på Linux. Steam-klienten kommer nu til Linux, og der arbejdes på porteringer af populære spil.

Det skulle være sikkert, at Microsoft kommer med en version af Office til Android, der også er baseret på Linux, og det kan være et skridt på vejen mod en egentlig Linux-version.

I dag er det allerede muligt at bruge nogle versioner af Office under Linux med værktøjer som Wine eller CrossOver, men Microsoft overvejer en rigtig Linux-version af kontorpakken.

Indtil nu har Microsoft ikke udgivet kommercielle softwareprodukter til Linux - hvis man ser bort fra det opkøbte Skype, der også findes i en Linux-version - men Microsoft er faktisk blandt de største bidragydere til Linux-kernen.

Softwarefirmaet bidrager blandt andet med drivere til sin egen virtualiseringsteknologi, Hyper-V, der er en del af Windows Server, men som samtidig kan køre Linux.

Men der er også en række argumenter, der taler imod en portering af Office til Linux. Der findes allerede mange gratis kontorprogrammer som Libreoffice og Apache OpenOffice til platformen. Både IBM og Oracle har opgivet deres forsøg på at sælge kontorpakker til Linux. Desuden har Linux trods alt stadig en begrænset markedsandel i forhold til Windows.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S