Microsoft kommer måske med Office til Linux

Microsoft overvejer angiveligt at portere sin Office-pakke til Linux. Den kan være klar allerede i 2014.

Artikel top billede

Kommer Microsoft Office til Linux? Softwarefirmaet undersøger i øjeblikket om man skal portere den populære kontorpakke til open source-platformen. Det melder Phoronix, som henviser til en unavngiven kilde på Free Open-Source Developers' European Meeting i Bruxelles i sidste weekend. Her kan man også fortælle, at Microsoft måske kommer med en Linux-version af Office allerede i 2014.

Det begrundes med Linux' stigende popularitet på desktoppen, hvor især Valve Software har arbejdet med at få mange spil over på Linux. Steam-klienten kommer nu til Linux, og der arbejdes på porteringer af populære spil.

Det skulle være sikkert, at Microsoft kommer med en version af Office til Android, der også er baseret på Linux, og det kan være et skridt på vejen mod en egentlig Linux-version.

I dag er det allerede muligt at bruge nogle versioner af Office under Linux med værktøjer som Wine eller CrossOver, men Microsoft overvejer en rigtig Linux-version af kontorpakken.

Indtil nu har Microsoft ikke udgivet kommercielle softwareprodukter til Linux - hvis man ser bort fra det opkøbte Skype, der også findes i en Linux-version - men Microsoft er faktisk blandt de største bidragydere til Linux-kernen.

Softwarefirmaet bidrager blandt andet med drivere til sin egen virtualiseringsteknologi, Hyper-V, der er en del af Windows Server, men som samtidig kan køre Linux.

Men der er også en række argumenter, der taler imod en portering af Office til Linux. Der findes allerede mange gratis kontorprogrammer som Libreoffice og Apache OpenOffice til platformen. Både IBM og Oracle har opgivet deres forsøg på at sælge kontorpakker til Linux. Desuden har Linux trods alt stadig en begrænset markedsandel i forhold til Windows.

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest