Fascinerende Lego-legetøj snart klar i 3. generation

Lego Mindstorms er en af Legos successer hos både farmand og søn. Version 3 er klar efter sommerferien med både smartphone-integration, ny software og nye modeller. Læs mere om det fascinerende Lego-produkt her.

Artikel top billede

På trods af at seneste version af Legos Mindstorms robot-byggesæt kom i 2006 er det fortsat en af Legos største salgssucceser. Så stor en succes at Lego, ifølge Camilla Bottke, Global Marketing Lead for Lego Mindstorms, solgte flere enheder i 2011, end da kittet kom ud i 2006.  

Det forstår man godt, for de små robotter er et af de produkter, hvor begrænsningen ligger i din fantasi og ikke i produktet.

Derfor har Lego også lagt tre års udviklingsarbejde i næste generation, kaldet Mindstorms Ev3, som kommer i butikkerne efter sommerferien.

De tre år har Lego, ifølge Camilla Bottke, ikke mindst brugt på at teste robot-legetøjet på børn. Her var en af observationerne, at børn ikke så robotterne som noget industrielt men som en enhed med personlighed - og som en forlængelse af dem selv når der leges.

Se også Comons galleri fra præsentationen i København her

En anden konstatering var, at selvom Mindstormsrobotterne kan  bygges om og programmeres til at være alt fra kørestole til selvkørende modelbiler, så ville målgruppen fra 10 år og op gerne hurtigt i gang. Derfor kan Ev3 sættet også lynhurtigt styres via en infrarød sender, som dermed fungerer som en direkte fjernbetjening. 

Med version 3 kan du desuden bruge en iPod, iPhone eller Android-telefon til at styre enheden direkte via Bluetooth og den kommende app - ligesom du direkte på enhedens programmerbare central-enhed kan trykke simple kommandoer ind for at komme i gang.

Styrken ligger i programmeringen

Mindstorms virkelige styrke ligger dog i programmeringen, som kan ske via en PC eller Mac. Ifølge Lego vil Ev3-sættet have et enklere interface, som samtidig har mulighed for mere avanceret udnyttelse af de medfølgende motorer og sensorer.

I startsætter medfølger der således tre motorer, en touch-sensor, en farve-sensor og en IR-sersor. Ev3 er i øvrigt fuldt bagudkombatibelt, så har du allerede et Mindstorms NXT-sæt, kan du bruge sensorerne i dine (og dine børns) nye konstruktioner.

I startboksen er der i øvrigt klodser og instruktion til at bygge fem forskellige robotmodeller - hvor hvert projekt tager cirka 20 minutter. Derudover er der 12 robotter, som er udviklet af voksen-fans, som du også kan skabe ud fra start-sættet.

Mindstorms Ev3 lanceres efter sommerferien. Prisen bliver 2.999 kroner. Softwaren kommer på dansk for første gang samt en række andre sprog inklusiv kinesisk og engelsk.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S