Fascinerende Lego-legetøj snart klar i 3. generation

Lego Mindstorms er en af Legos successer hos både farmand og søn. Version 3 er klar efter sommerferien med både smartphone-integration, ny software og nye modeller. Læs mere om det fascinerende Lego-produkt her.

Artikel top billede

På trods af at seneste version af Legos Mindstorms robot-byggesæt kom i 2006 er det fortsat en af Legos største salgssucceser. Så stor en succes at Lego, ifølge Camilla Bottke, Global Marketing Lead for Lego Mindstorms, solgte flere enheder i 2011, end da kittet kom ud i 2006.  

Det forstår man godt, for de små robotter er et af de produkter, hvor begrænsningen ligger i din fantasi og ikke i produktet.

Derfor har Lego også lagt tre års udviklingsarbejde i næste generation, kaldet Mindstorms Ev3, som kommer i butikkerne efter sommerferien.

De tre år har Lego, ifølge Camilla Bottke, ikke mindst brugt på at teste robot-legetøjet på børn. Her var en af observationerne, at børn ikke så robotterne som noget industrielt men som en enhed med personlighed - og som en forlængelse af dem selv når der leges.

Se også Comons galleri fra præsentationen i København her

En anden konstatering var, at selvom Mindstormsrobotterne kan  bygges om og programmeres til at være alt fra kørestole til selvkørende modelbiler, så ville målgruppen fra 10 år og op gerne hurtigt i gang. Derfor kan Ev3 sættet også lynhurtigt styres via en infrarød sender, som dermed fungerer som en direkte fjernbetjening. 

Med version 3 kan du desuden bruge en iPod, iPhone eller Android-telefon til at styre enheden direkte via Bluetooth og den kommende app - ligesom du direkte på enhedens programmerbare central-enhed kan trykke simple kommandoer ind for at komme i gang.

Styrken ligger i programmeringen

Mindstorms virkelige styrke ligger dog i programmeringen, som kan ske via en PC eller Mac. Ifølge Lego vil Ev3-sættet have et enklere interface, som samtidig har mulighed for mere avanceret udnyttelse af de medfølgende motorer og sensorer.

I startsætter medfølger der således tre motorer, en touch-sensor, en farve-sensor og en IR-sersor. Ev3 er i øvrigt fuldt bagudkombatibelt, så har du allerede et Mindstorms NXT-sæt, kan du bruge sensorerne i dine (og dine børns) nye konstruktioner.

I startboksen er der i øvrigt klodser og instruktion til at bygge fem forskellige robotmodeller - hvor hvert projekt tager cirka 20 minutter. Derudover er der 12 robotter, som er udviklet af voksen-fans, som du også kan skabe ud fra start-sættet.

Mindstorms Ev3 lanceres efter sommerferien. Prisen bliver 2.999 kroner. Softwaren kommer på dansk for første gang samt en række andre sprog inklusiv kinesisk og engelsk.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension