Mars-rover ramt af computerfejl

En fejl i Flash-hukommelse har sendt Mars-roveren Curiosity til tælling.

Artikel top billede

Så er der computerproblemer på Mars. NASA fortæller, at Mars-roveren Curiosity er ramt af en fejl i sin Flash-hukommelse. Det har lammet den primære computer, og roveren er nu skiftet til en sekundær backup-computer. Den kører indtil videre i en særlig "safe mode".

Forskerne hos NASA kan ikke forklare, hvad det har udløst fejlen, men det kan skyldes kosmisk stråling. Enkelte partikler med høj energi kan have beskadiget hukommelsen. Det skriver Space.com. Fejlen blev opdaget, fordi computeren pludselig kun sendte statusmeddelelser og ingen data tilbage til Jorden.

Curiosity er udstyret med to identiske computere. Den ene, A-computeren, fungerer som hovedcomputer til den normale drift. Den anden, B-computeren, er et backup-system, som skal tage over, hvis den første maskine fejler.

B-computeren bliver også brugt til at teste software-opdateringer, inden de installeres på det primære system.

Der kan gå adskillige dage, inden roveren er klar til at genoptage sit arbejde med at analysere prøver fra Mars-overfladen.

Nu skal softwaren ændres, så man undgår lignende fejl i fremtiden. Samtidig vil NASA forsøge at genaktivere A-computeren. Hvis backup-systemet også udvikler en fejl, har man ikke flere muligheder for at få gang i roveren igen.

Som ComON kunne fortælle sidste år, er robottens it-specifikationer forholdsvis begrænsede. De to redundante computere har hver en 200 MHz processor, 256 MB DRAM og 2 GB Flash-lager.

Faktisk er kapaciteten så begrænset, at det kun var softwaren til selve landingen, der var installeret fra starten. Resten blev overført og installeret efter landingen på den røde planet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S