Mars-rover ramt af computerfejl

En fejl i Flash-hukommelse har sendt Mars-roveren Curiosity til tælling.

Artikel top billede

Så er der computerproblemer på Mars. NASA fortæller, at Mars-roveren Curiosity er ramt af en fejl i sin Flash-hukommelse. Det har lammet den primære computer, og roveren er nu skiftet til en sekundær backup-computer. Den kører indtil videre i en særlig "safe mode".

Forskerne hos NASA kan ikke forklare, hvad det har udløst fejlen, men det kan skyldes kosmisk stråling. Enkelte partikler med høj energi kan have beskadiget hukommelsen. Det skriver Space.com. Fejlen blev opdaget, fordi computeren pludselig kun sendte statusmeddelelser og ingen data tilbage til Jorden.

Curiosity er udstyret med to identiske computere. Den ene, A-computeren, fungerer som hovedcomputer til den normale drift. Den anden, B-computeren, er et backup-system, som skal tage over, hvis den første maskine fejler.

B-computeren bliver også brugt til at teste software-opdateringer, inden de installeres på det primære system.

Der kan gå adskillige dage, inden roveren er klar til at genoptage sit arbejde med at analysere prøver fra Mars-overfladen.

Nu skal softwaren ændres, så man undgår lignende fejl i fremtiden. Samtidig vil NASA forsøge at genaktivere A-computeren. Hvis backup-systemet også udvikler en fejl, har man ikke flere muligheder for at få gang i roveren igen.

Som ComON kunne fortælle sidste år, er robottens it-specifikationer forholdsvis begrænsede. De to redundante computere har hver en 200 MHz processor, 256 MB DRAM og 2 GB Flash-lager.

Faktisk er kapaciteten så begrænset, at det kun var softwaren til selve landingen, der var installeret fra starten. Resten blev overført og installeret efter landingen på den røde planet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S