Her er verdens dyreste apps

Det er ikke alle apps, der koster nogle få kroner. Nogle udviklere forlanger meget, meget mere.

Artikel top billede

Kan man sælge en app til flere tusinde kroner i Apples App Store? De fleste apps er gratis eller koster kun nogle få kroner, men Apple tillader, at prisen kan være op til 999,99 dollar eller omkring 5.700 kroner. Wall Street Journal har kigget nærmere på de omkring 30 apps, der bærer dette prisskilt.

Den normale forretningsmodel for apps er, at prisen bliver sat meget lavt, og udvikleren håber så på, at programmet bliver hentet af et meget stort antal brugere. Selv en app til 6 kroner kan blive en rigtig god forretning, hvis den bliver downloadet millioner af gange.

En anden model er at gøre sin app gratis og så tjene penge på at vise annoncer inde i app'en eller sælge ekstra indhold eller funktioner.

Mange kombinerer begge modeller, så man kan hente en gratis version med reklamer og en betalingspligtig annoncefri udgave.

Men der er også nogle udviklere, som sætter prisen meget højt og dermed satser på en meget lille gruppe af kunder.

Et af eksemplerne er "Reyburn Cyber Tuner", der henvender sig til klaverstemmere. Det er et meget lille marked - der er kun omkring 4.000 klaverstemmere i USA - og derfor har man valgt at sætte prisen til 999,99 dollar.

Det kan man gøre, fordi softwaren er helt essentiel for dem, der arbejder på dette felt.

En anden dyr app er "iVIP Black", der også har fået betegnelsen "millionær-app'en". Her skal brugerne ikke kun betale 999,99 dollar for app'en, men også bevise, at de har mere end 10 mio. kr. på bankbogen.

Så kan de til gengæld få særlige tilbud på butlere, privatfly, livvagter og alle de andre ting, som de superrige kan bruge til at forsøde tilværelsen.

Men iVIP eksperimenterer nu også med en billigere version af sin app og en gratis version, hvor man kan teste nogle af ydelserne. Selv superrige har åbenbart svært ved at bruge så mange penge på en app.

Så er der "BarMax", der skal hjælpe brugerne med at forberede sig til advokat-eksamen i USA. Denne app indeholder lektioner, hundredvis af spørgsmål ligesom dem, der bruges til den rigtige eksamen, og personlig rådgivning fra en ekspert.

Den samme udvikler sælger også billigere apps, som kun indeholder dele af den officielle eksamen.

En undersøgelse fra GigaOm viser, at næsten halvdelen af app-udviklerne er yngre end 30 år, og hele 95 pct. er mænd. Det er kun hver tiende udvikler, der tjener en halv million kroner eller mere om året på sin app-udvikling.

Her er en oversigt med 10 af de superdyre apps til iOS.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job