Her er verdens dyreste apps

Det er ikke alle apps, der koster nogle få kroner. Nogle udviklere forlanger meget, meget mere.

Artikel top billede

Kan man sælge en app til flere tusinde kroner i Apples App Store? De fleste apps er gratis eller koster kun nogle få kroner, men Apple tillader, at prisen kan være op til 999,99 dollar eller omkring 5.700 kroner. Wall Street Journal har kigget nærmere på de omkring 30 apps, der bærer dette prisskilt.

Den normale forretningsmodel for apps er, at prisen bliver sat meget lavt, og udvikleren håber så på, at programmet bliver hentet af et meget stort antal brugere. Selv en app til 6 kroner kan blive en rigtig god forretning, hvis den bliver downloadet millioner af gange.

En anden model er at gøre sin app gratis og så tjene penge på at vise annoncer inde i app'en eller sælge ekstra indhold eller funktioner.

Mange kombinerer begge modeller, så man kan hente en gratis version med reklamer og en betalingspligtig annoncefri udgave.

Men der er også nogle udviklere, som sætter prisen meget højt og dermed satser på en meget lille gruppe af kunder.

Et af eksemplerne er "Reyburn Cyber Tuner", der henvender sig til klaverstemmere. Det er et meget lille marked - der er kun omkring 4.000 klaverstemmere i USA - og derfor har man valgt at sætte prisen til 999,99 dollar.

Det kan man gøre, fordi softwaren er helt essentiel for dem, der arbejder på dette felt.

En anden dyr app er "iVIP Black", der også har fået betegnelsen "millionær-app'en". Her skal brugerne ikke kun betale 999,99 dollar for app'en, men også bevise, at de har mere end 10 mio. kr. på bankbogen.

Så kan de til gengæld få særlige tilbud på butlere, privatfly, livvagter og alle de andre ting, som de superrige kan bruge til at forsøde tilværelsen.

Men iVIP eksperimenterer nu også med en billigere version af sin app og en gratis version, hvor man kan teste nogle af ydelserne. Selv superrige har åbenbart svært ved at bruge så mange penge på en app.

Så er der "BarMax", der skal hjælpe brugerne med at forberede sig til advokat-eksamen i USA. Denne app indeholder lektioner, hundredvis af spørgsmål ligesom dem, der bruges til den rigtige eksamen, og personlig rådgivning fra en ekspert.

Den samme udvikler sælger også billigere apps, som kun indeholder dele af den officielle eksamen.

En undersøgelse fra GigaOm viser, at næsten halvdelen af app-udviklerne er yngre end 30 år, og hele 95 pct. er mænd. Det er kun hver tiende udvikler, der tjener en halv million kroner eller mere om året på sin app-udvikling.

Her er en oversigt med 10 af de superdyre apps til iOS.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S