Her er verdens dyreste apps

Det er ikke alle apps, der koster nogle få kroner. Nogle udviklere forlanger meget, meget mere.

Artikel top billede

Kan man sælge en app til flere tusinde kroner i Apples App Store? De fleste apps er gratis eller koster kun nogle få kroner, men Apple tillader, at prisen kan være op til 999,99 dollar eller omkring 5.700 kroner. Wall Street Journal har kigget nærmere på de omkring 30 apps, der bærer dette prisskilt.

Den normale forretningsmodel for apps er, at prisen bliver sat meget lavt, og udvikleren håber så på, at programmet bliver hentet af et meget stort antal brugere. Selv en app til 6 kroner kan blive en rigtig god forretning, hvis den bliver downloadet millioner af gange.

En anden model er at gøre sin app gratis og så tjene penge på at vise annoncer inde i app'en eller sælge ekstra indhold eller funktioner.

Mange kombinerer begge modeller, så man kan hente en gratis version med reklamer og en betalingspligtig annoncefri udgave.

Men der er også nogle udviklere, som sætter prisen meget højt og dermed satser på en meget lille gruppe af kunder.

Et af eksemplerne er "Reyburn Cyber Tuner", der henvender sig til klaverstemmere. Det er et meget lille marked - der er kun omkring 4.000 klaverstemmere i USA - og derfor har man valgt at sætte prisen til 999,99 dollar.

Det kan man gøre, fordi softwaren er helt essentiel for dem, der arbejder på dette felt.

En anden dyr app er "iVIP Black", der også har fået betegnelsen "millionær-app'en". Her skal brugerne ikke kun betale 999,99 dollar for app'en, men også bevise, at de har mere end 10 mio. kr. på bankbogen.

Så kan de til gengæld få særlige tilbud på butlere, privatfly, livvagter og alle de andre ting, som de superrige kan bruge til at forsøde tilværelsen.

Men iVIP eksperimenterer nu også med en billigere version af sin app og en gratis version, hvor man kan teste nogle af ydelserne. Selv superrige har åbenbart svært ved at bruge så mange penge på en app.

Så er der "BarMax", der skal hjælpe brugerne med at forberede sig til advokat-eksamen i USA. Denne app indeholder lektioner, hundredvis af spørgsmål ligesom dem, der bruges til den rigtige eksamen, og personlig rådgivning fra en ekspert.

Den samme udvikler sælger også billigere apps, som kun indeholder dele af den officielle eksamen.

En undersøgelse fra GigaOm viser, at næsten halvdelen af app-udviklerne er yngre end 30 år, og hele 95 pct. er mænd. Det er kun hver tiende udvikler, der tjener en halv million kroner eller mere om året på sin app-udvikling.

Her er en oversigt med 10 af de superdyre apps til iOS.

Læses lige nu

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse