Artikel top billede

CBC: Derfor bruger vi kupon-tilbud

Kupon-tilbud kan skabe trafik - men du skal ramme rigtigt, fortæller CBC, som i et halvt år har kørt med kuponer.

Thomas Lassen fra Attech Computer, der har butikker både i Århus og Horsens, synes det er et fint tiltag, at CBC-kæden er begyndt at bruge kupon-tilbud til at lokke kunderne ind i CBC-butikkerne.

"Det er fint som blikfang. Jeg ser det som en anden måde at skabe opmærksomhed på," siger han og lægger ikke skjul på, at der ikke i første omgang kommer den store indtjening ud af det.

CBC-kæden har kørt med kupon-tilbuddene i et halvt års tid. CBC-direktør Peder Hvejsel kan fortælle, at det ikke er en ubetinget succes.

"Det er lige med at ramme. Nogle ting virker, og nogle ting gør ikke. Det afhænger af, om vi rammer noget, der er oppe i tiden. Det er jo en problematik, alle, der laver markedsføring, arbejder med. Det er ikke sådan, at vi har fundet de vises sten. Det er noget, vi drøfter fra gang til gang," siger Peder Hvejsel, som fortæller, at det er CBC's detail-udvalg, der har taget initiativet til kupon-tilbuddene.

Hos CBC-medlemmet Thomas Lassen bliver kuponerne da også betragtet som en del af markedsføringspaletten. Det hører med, at man skal lave den slags aktiviteter.

"Der skal mere end kupontilbud til at løse problemerne i branchen. Det er jo næsten foræring. Det er jo sjovest at sælge varer og tjene penge samtidig. Men tilbuddene viser, at vi også som CBC-butikker kan være med. Og så håber vi, at kunderne har lært vejen ned til vores butik, hvis de senere skulle få brug for vores service-tilbud," lyder det fra Thomas Lassen.

CBC-direktør Peder Hvejsel er meget på linie med Thomas Lassen.

"Det handler primært om at få skabt trafik i forretningen," slår han fast.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere