Hold fast: Så hurtig er ny hybrid-disk

De nye hybrid-diske skal kombinere fordelene fra harddiske og SSD'er.

Artikel top billede

Seagate har netop lanceret den tredje generation af sine hybriddiske (SSHD) til stationære og bærbare computere. Laptop-udgaven er kun 7 millimeter tyk og designet til de tyndeste og letteste notebooks.

En hybriddisk kombinerer Flash-hukommelse med en normal harddisk. Det giver højere hastighed, samtidig med at kapaciteten er på niveau med en mekanisk harddisk - og det er meget billigere end prisen for en SSD-disk med samme kapacitet.

Seagate, som er en af de største harddisk-producenter, har netop annonceret, at man dropper sine hurtigste harddiske til notebooks. Det er modeller med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), der nu forsvinder. Selskabet ser ikke nogen fremtid i dette marked. I stedet har man valgt at satse på hybride modeller.

Nu kommer så den tredje generation, hvor disken arbejder op til 40 procent hurtigere end tidligere hybride modeller. Ifølge Seagate er SSHD-teknologien op til fem gange hurtigere end en standarddisk med 5400 rpm.

Med en kombination af Windows 8 og SSHD skulle det være muligt at starte computeren på mindre end 10 sekunder.

Harddisk-producenten hævder, at en SSHD kan puste nyt liv i en gammel computer og gøre alle typer af lagringshåndtering hurtigere - både opstart og indlæsning af filer og programmer.

Den helt tynde Laptop Thin SSHD 2,5 tommer fås med 500 GB for 649 kr., mens en lidt større laptop-udgave med 1 TB koster 1.099 kr. Der er også en desktop-model med op til 2 TB, hvor Seagate endnu ikke har meddelt en pris.

Foruden den normale harddisk er der op til 8 GB NAND Flash-hukommelse i hybrid-disken.

Samsung og Hitachi sælger også hybride harddiske. Tidligere har det krævet særlige drivere, men de nye modeller fungerer med alle operativsystemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS