Hold fast: Så hurtig er ny hybrid-disk

De nye hybrid-diske skal kombinere fordelene fra harddiske og SSD'er.

Artikel top billede

Seagate har netop lanceret den tredje generation af sine hybriddiske (SSHD) til stationære og bærbare computere. Laptop-udgaven er kun 7 millimeter tyk og designet til de tyndeste og letteste notebooks.

En hybriddisk kombinerer Flash-hukommelse med en normal harddisk. Det giver højere hastighed, samtidig med at kapaciteten er på niveau med en mekanisk harddisk - og det er meget billigere end prisen for en SSD-disk med samme kapacitet.

Seagate, som er en af de største harddisk-producenter, har netop annonceret, at man dropper sine hurtigste harddiske til notebooks. Det er modeller med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), der nu forsvinder. Selskabet ser ikke nogen fremtid i dette marked. I stedet har man valgt at satse på hybride modeller.

Nu kommer så den tredje generation, hvor disken arbejder op til 40 procent hurtigere end tidligere hybride modeller. Ifølge Seagate er SSHD-teknologien op til fem gange hurtigere end en standarddisk med 5400 rpm.

Med en kombination af Windows 8 og SSHD skulle det være muligt at starte computeren på mindre end 10 sekunder.

Harddisk-producenten hævder, at en SSHD kan puste nyt liv i en gammel computer og gøre alle typer af lagringshåndtering hurtigere - både opstart og indlæsning af filer og programmer.

Den helt tynde Laptop Thin SSHD 2,5 tommer fås med 500 GB for 649 kr., mens en lidt større laptop-udgave med 1 TB koster 1.099 kr. Der er også en desktop-model med op til 2 TB, hvor Seagate endnu ikke har meddelt en pris.

Foruden den normale harddisk er der op til 8 GB NAND Flash-hukommelse i hybrid-disken.

Samsung og Hitachi sælger også hybride harddiske. Tidligere har det krævet særlige drivere, men de nye modeller fungerer med alle operativsystemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest