Hold fast: Så hurtig er ny hybrid-disk

De nye hybrid-diske skal kombinere fordelene fra harddiske og SSD'er.

Artikel top billede

Seagate har netop lanceret den tredje generation af sine hybriddiske (SSHD) til stationære og bærbare computere. Laptop-udgaven er kun 7 millimeter tyk og designet til de tyndeste og letteste notebooks.

En hybriddisk kombinerer Flash-hukommelse med en normal harddisk. Det giver højere hastighed, samtidig med at kapaciteten er på niveau med en mekanisk harddisk - og det er meget billigere end prisen for en SSD-disk med samme kapacitet.

Seagate, som er en af de største harddisk-producenter, har netop annonceret, at man dropper sine hurtigste harddiske til notebooks. Det er modeller med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), der nu forsvinder. Selskabet ser ikke nogen fremtid i dette marked. I stedet har man valgt at satse på hybride modeller.

Nu kommer så den tredje generation, hvor disken arbejder op til 40 procent hurtigere end tidligere hybride modeller. Ifølge Seagate er SSHD-teknologien op til fem gange hurtigere end en standarddisk med 5400 rpm.

Med en kombination af Windows 8 og SSHD skulle det være muligt at starte computeren på mindre end 10 sekunder.

Harddisk-producenten hævder, at en SSHD kan puste nyt liv i en gammel computer og gøre alle typer af lagringshåndtering hurtigere - både opstart og indlæsning af filer og programmer.

Den helt tynde Laptop Thin SSHD 2,5 tommer fås med 500 GB for 649 kr., mens en lidt større laptop-udgave med 1 TB koster 1.099 kr. Der er også en desktop-model med op til 2 TB, hvor Seagate endnu ikke har meddelt en pris.

Foruden den normale harddisk er der op til 8 GB NAND Flash-hukommelse i hybrid-disken.

Samsung og Hitachi sælger også hybride harddiske. Tidligere har det krævet særlige drivere, men de nye modeller fungerer med alle operativsystemer.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S