Her er det nye Facebook

Facebook er klar med et nyt design. Glæd dig til større billeder og flere muligheder for at tilpasse nyhederne.

Artikel top billede

Torsdag aften dansk tid kunne Facebook præsentere sit nye design på et stort pressemøde i Silicon Valley. Den nye nyhedsfeed har større billeder og en ny struktur, som skal gøre det lettere at finde rundt i de mange opdateringer fra vennerne på Facebook.  

Historierne fra vennerne bliver præsenteret på en ny måde, og der er flere muligheder for at skræddersy det, som bliver vist på startsiden. Der er også flere informationer og mere tekst sammen med de enkelte opdateringer.

En del af inspirationen til det nye design er hentet på mobile platforme.

Foruden den normale nyhedsoversigt er der nu fire nye feeds. Den første er "Alle venner", som viser alt det indhold, som dine venner har delt. Den anden, "Billeder", viser kun delte billeder fra venner på Facebook.

Så er der "Musik", som samler alle musikrelaterede opdateringer, og den sidste er "Following", som viser nyheder fra Facebook-sider og personer, som du følger.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg betegnede nyhedsfeed'en som "verdens bedste personaliserede avis" på pressemødet. En avis, der kun bringer de nyheder, som er relevante for dig.

Samme oplevelse på alle platforme

En anden nyhed er, at Facebook nu får det samme udseende på alle platforme, hvad enten det er en pc, smartphone eller tablet-pc.

Det betyder også, at du finder de forskellige knapper og menuer samme sted, uanset om du bruger en Facebook-app til mobilen eller web-versionen af tjenesten.

Facebook fortæller, at det nye design bliver rullet ud over de næste par uger. For de brugere, som ønsker at skifte til det nye design så hurtigt som muligt, er der adgang til at skrive sig på en venteliste.

Det nye mobile design kommer i første omgang til iPad og iPhone og lidt senere til Android-platformen.

Mark Zuckerberg har selv betegnet feed'en som en af de tre grundlæggende søjler på det sociale netværk.

De to andre er så tidslinjen og den nye Graph Search, der er udviklet af danske Lars Rasmussen. Tidslinjen kom i 2011, og mange brugere har stadig ikke adgang til Graph Search.

Facebook har ikke gennemført store ændringer i sin nyhedsfeed, siden den blev introduceret tilbage i 2006.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S