Her er det nye Facebook

Facebook er klar med et nyt design. Glæd dig til større billeder og flere muligheder for at tilpasse nyhederne.

Artikel top billede

Torsdag aften dansk tid kunne Facebook præsentere sit nye design på et stort pressemøde i Silicon Valley. Den nye nyhedsfeed har større billeder og en ny struktur, som skal gøre det lettere at finde rundt i de mange opdateringer fra vennerne på Facebook.  

Historierne fra vennerne bliver præsenteret på en ny måde, og der er flere muligheder for at skræddersy det, som bliver vist på startsiden. Der er også flere informationer og mere tekst sammen med de enkelte opdateringer.

En del af inspirationen til det nye design er hentet på mobile platforme.

Foruden den normale nyhedsoversigt er der nu fire nye feeds. Den første er "Alle venner", som viser alt det indhold, som dine venner har delt. Den anden, "Billeder", viser kun delte billeder fra venner på Facebook.

Så er der "Musik", som samler alle musikrelaterede opdateringer, og den sidste er "Following", som viser nyheder fra Facebook-sider og personer, som du følger.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg betegnede nyhedsfeed'en som "verdens bedste personaliserede avis" på pressemødet. En avis, der kun bringer de nyheder, som er relevante for dig.

Samme oplevelse på alle platforme

En anden nyhed er, at Facebook nu får det samme udseende på alle platforme, hvad enten det er en pc, smartphone eller tablet-pc.

Det betyder også, at du finder de forskellige knapper og menuer samme sted, uanset om du bruger en Facebook-app til mobilen eller web-versionen af tjenesten.

Facebook fortæller, at det nye design bliver rullet ud over de næste par uger. For de brugere, som ønsker at skifte til det nye design så hurtigt som muligt, er der adgang til at skrive sig på en venteliste.

Det nye mobile design kommer i første omgang til iPad og iPhone og lidt senere til Android-platformen.

Mark Zuckerberg har selv betegnet feed'en som en af de tre grundlæggende søjler på det sociale netværk.

De to andre er så tidslinjen og den nye Graph Search, der er udviklet af danske Lars Rasmussen. Tidslinjen kom i 2011, og mange brugere har stadig ikke adgang til Graph Search.

Facebook har ikke gennemført store ændringer i sin nyhedsfeed, siden den blev introduceret tilbage i 2006.

Annonce

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job