En stemme fra graven: Evernote vil gemme dine beskeder efter døden

Evernote er på vej med en ny tjeneste, der skal opbevare dine data i 100 år - og du bestemmer, hvem af dine efterkommere der får adgang til noterne.

Artikel top billede

Den digitale notesbog Evernote er blevet meget populær i den seneste tid. Men der er én ting, der adskiller Evernote fra mange andre succesfulde internet-firmaer. Evernote tænker langt frem - meget langt. Både når det gælder firmaets egen fremtid og de data, som brugerne har liggende. Det fortæller stifteren Phil Libin i et større interview med BBC.

"Hver gang vi tager en beslutning, spørger vi, om det vil øge eller reducere sandsynligheden for, at vi bliver et 100-årigt startup," siger Libin om den virksomhed, som han startede i 2008.

Han fortæller, at Evernote er på vej med et nyt produkt, som har fået det foreløbige navn Evernote Century. Det betyder, som navnet antyder, at brugernes data skal gemmes meget længe.

"Det sikrer, at dine data er tilgængelige i 100 år, og det giver dig en mulighed for at bestemme, hvem der skal have adgang til dem og hvordan," forklarer Libin.

Nu er det selvfølgelig ikke sikkert, at virksomheden Evernote overhovedet eksisterer til den tid, og derfor forsøger man lige nu at finde en model, som garanterer, at brugernes noter faktisk bliver gemt så længe - selv hvis selskabet ikke findes mere.

"Spørgsmålet er, hvordan du kan gøre det økonomisk interessant for nogen at sørge for, at dine data fortsat er tilgængelige ... selv hvis Evernote som virksomhed ikke længere opererer," lyder hans melding.

Evernote fortæller, at man er klar med det nye "100 års produkt" inden udgangen af 2013.

Firmaets nuværende privatlivs-politik betyder, at de pårørende ikke kan få udleveret data efter din død. Det kræver en domstolskendelse.

Problemet bliver kun større, efterhånden som stadig flere data flyttes ud i skyen og dermed ligger beskyttet bag kodeord og andre barrierer, hvor de efterladte ikke har adgang til dem.

Sociale netværk som Facebook har også forsøgt at tackle dette problem.

Hos Facebook kan man få omdannet en profil til en beskyttet mindeside, hvor venner og familie stadig har mulighed for at poste kondolencer og mindeord.

Evernotes planer om at blive til din "digitale hukommelse" for eftertiden passer med selskabets ambition om at udvikle sig til stedet, hvor alle dine vigtige minder skal ligge permanent.

Samtidig har selskabet eksperimenteret med nye produkter og partnerskaber, herunder et køleskab med Evernote-touchskærm, der er udviklet sammen med Samsung.

I sidste uge blev tjenesten ramt af et hacker-angreb, der betyder, at de omkring 50 millioner brugere nu skal ændre deres kodeord.

Annonce

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S