Derfor betaler HP kun 4,8 procent i dansk skat

HP betalte i fjor blot én million kroner i skat i Danmark. Og året før var beløbet endnu lavere. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Den lave skattebetaling skyldes et skatteaktiv fra fusionen med EDS, forklarer HP-chef Jakob Schou Meding.

Fem procent. Så meget betalte HP's danske datterselskab Hewlett Packard ApS i skat af sidste års overskud på 21,2 millioner kroner.

Ifølge selskabets seneste regnskab kastede det en skattebetaling af sig på lige godt en million kroner - eller helt præcis 4,8 procent af overskuddet. Året før i 2010/11 lå skattebetalingen helt nede 287.000 kroner - svarende til 1,3 procent of overskuddet.

Som de fleste, der interesserer sig for politik, ved, har regeringen netop foreslået at sænke selskabsskatten i Danmark fra de nuværende 25 til 22 procent. Men uanset, hvor den sag ender, er der stadig lang vej ned til det beløb, som HP i fjor lagde i de offentlige kasser.

Ifølge den administrerende direktør i HP Danmark, Jakob Schou Meding, skyldes det, at HP efter opkøbet af services-koncernen EDS i 2008 har et såkaldt skatteaktiv, som selskabet helt lovligt bruger til at slippe billigere i skat.

"Den lave skattebetaling skyldes alene et skatteaktiv fra fusionen med EDS, som betyder at HP's skattebetaling i en årrække vil være lavere end normalt," siger Jakob Schou Meding.

Han er i øvrigt tilfreds med årsregnskabet, som trods et år med fyringsrunder, afmatning i markedet og interne omstruktureringer viser en vækst på 12 procent i den danske forretning - svarende til en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

I årets løb har HP ifølge regnskabet skåret bemandingen ned med 29 fuldtidsmedarbejdere til nu 448 ansatte. HP i Danmark er dog sluppet betydeligt billigere igennem HPs globale fyringsrunder, hvor antallet af afskedigelser i nogle lande har skullet tælles i tusinder.

HP Danmark peger selv på storage-markedet som et af de områder, hvor udviklingen har været positiv med en stigning i sin danske markedsandel fra 16 til 22 procent. Samtidig har HP fastholdt sin position som den største server-leverandør i Danmark med en markedsandel på mere end 50 procent.

"Resultatet for 2012 er opnået i en sammenhæng, hvor HP både globalt og lokalt i Danmark har måttet gennemføre afskedigelser som del af et omkostningsbesparelsesprogram og en større omstrukturering. I den kontekst er vi også meget glade for, at vores medarbejdertilfredshedsanalyser viser en betydelig fremgang sammenlignet med året før. Vi tillader os at tage det som udtryk for, at der fra medarbejdernes side er tillid til den kurs, vores nye topchef Meg Whitman har udstukket, og den måde vi eksekverer på den lokalt i Danmark," siger Jakob Schou Meding.

HP Danmark forventer, at man i det igangværende regnskabsår vil høste frugterne af den omlægning af forretningen, som man har været igennem. Men fortsat lav økonomisk vækst i Danmark betyder, at omsætning og overskud vil ende på samme niveau som i fjor.

Læs mere:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration