Derfor betaler HP kun 4,8 procent i dansk skat

HP betalte i fjor blot én million kroner i skat i Danmark. Og året før var beløbet endnu lavere. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Den lave skattebetaling skyldes et skatteaktiv fra fusionen med EDS, forklarer HP-chef Jakob Schou Meding.

Fem procent. Så meget betalte HP's danske datterselskab Hewlett Packard ApS i skat af sidste års overskud på 21,2 millioner kroner.

Ifølge selskabets seneste regnskab kastede det en skattebetaling af sig på lige godt en million kroner - eller helt præcis 4,8 procent af overskuddet. Året før i 2010/11 lå skattebetalingen helt nede 287.000 kroner - svarende til 1,3 procent of overskuddet.

Som de fleste, der interesserer sig for politik, ved, har regeringen netop foreslået at sænke selskabsskatten i Danmark fra de nuværende 25 til 22 procent. Men uanset, hvor den sag ender, er der stadig lang vej ned til det beløb, som HP i fjor lagde i de offentlige kasser.

Ifølge den administrerende direktør i HP Danmark, Jakob Schou Meding, skyldes det, at HP efter opkøbet af services-koncernen EDS i 2008 har et såkaldt skatteaktiv, som selskabet helt lovligt bruger til at slippe billigere i skat.

"Den lave skattebetaling skyldes alene et skatteaktiv fra fusionen med EDS, som betyder at HP's skattebetaling i en årrække vil være lavere end normalt," siger Jakob Schou Meding.

Han er i øvrigt tilfreds med årsregnskabet, som trods et år med fyringsrunder, afmatning i markedet og interne omstruktureringer viser en vækst på 12 procent i den danske forretning - svarende til en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

I årets løb har HP ifølge regnskabet skåret bemandingen ned med 29 fuldtidsmedarbejdere til nu 448 ansatte. HP i Danmark er dog sluppet betydeligt billigere igennem HPs globale fyringsrunder, hvor antallet af afskedigelser i nogle lande har skullet tælles i tusinder.

HP Danmark peger selv på storage-markedet som et af de områder, hvor udviklingen har været positiv med en stigning i sin danske markedsandel fra 16 til 22 procent. Samtidig har HP fastholdt sin position som den største server-leverandør i Danmark med en markedsandel på mere end 50 procent.

"Resultatet for 2012 er opnået i en sammenhæng, hvor HP både globalt og lokalt i Danmark har måttet gennemføre afskedigelser som del af et omkostningsbesparelsesprogram og en større omstrukturering. I den kontekst er vi også meget glade for, at vores medarbejdertilfredshedsanalyser viser en betydelig fremgang sammenlignet med året før. Vi tillader os at tage det som udtryk for, at der fra medarbejdernes side er tillid til den kurs, vores nye topchef Meg Whitman har udstukket, og den måde vi eksekverer på den lokalt i Danmark," siger Jakob Schou Meding.

HP Danmark forventer, at man i det igangværende regnskabsår vil høste frugterne af den omlægning af forretningen, som man har været igennem. Men fortsat lav økonomisk vækst i Danmark betyder, at omsætning og overskud vil ende på samme niveau som i fjor.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS