Slut med dårlig video: BitTorrent vil revolutionere streaming

Nu er BitTorrent klar med sin nye tjeneste til video-streaming, hvor kvaliteten bliver bedre, jo flere brugere der ser den samme stream.

Artikel top billede

BitTorrent-udviklerne har nu præsenteret deres nye streaming-platform, BitTorrent Live, som skal revolutionere videostreaming over nettet. Mens ydelsen normalt vil falde, når der er mange brugere samtidig, skulle kvaliteten blive bedre i den nye tjeneste, jo flere brugere der er på.

Ligesom BitTorrent arbejder tjenesten med p2p-princippet, hvor hver downloader (leecher) også fungerer som distributør (seeder) og dermed stiller mere båndbredde til rådighed.

BitTorrent-opfinderen Bram Cohen er en af de primære udviklere af den nye protokol, og han ser Live-platformen som det ultimative værktøj til at nå et stort publikum med minimale omkostninger.

"Det er baseret på BitTorrent protokollens principper. Og det er designet for at gøre det muligt for alle at rapportere live og dele deres synspunkter; hverken båndbredde, pris eller infrastruktur er længere en hindring. Jo flere folk, der er med, jo mere stabil bliver din stream," siger BitTorrent's Justin Knoll til TorrentFreak.

Han fortæller, at man har forsøgt at undgå de problemer med buffering og afbrydelser, der plager andre streaming-teknologier.

"Det er designet fra bunden som en perfekt metode til at dele begivenheder med masserne i realtid og med lave latens-tider, men uden de astronomiske krav til båndbredde, som traditionelt begrænser indholdsskabere," siger Knoll.

BitTorrent Live skal kunne bruges af alle - lige fra forældre, der sender en video af børnenes fodboldkamp til familien, til politiske dissidenter, som rapporterer om oprør i diktatur-stater.

Den afgørende fordel er, at tjenesten kan håndtere et stort set ubegrænset antal brugere. Det er lige meget, om 1.000 elller 10.000 brugere følger den samme stream - det koster ikke ekstra, og videosignalet bliver blot mere stabilt, mens antallet af brugere stiger.

"Vores mål er, at det skal være en demokratisering af streaming-teknologi," siger Justin Knoll.

For at deltage skal man installere BitTorrent Live applikationen, som bruges til at dele video med andre, mens man streamer. Det kræver en pc, men mobile apps skulle være på vej.

BitTorrent Live er nu lanceret som en åben beta, hvor alle kan være med, men der er altså stadig tale om en testversion.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job