Er din hjemmeside hacket? Her kan du få hjælp

Nu er Google klar med hjælp, hvis du har haft uindbudte gæster på din server.

Artikel top billede

Det er måske enhver hjemmeside-ejers værste mareridt, når man pludselig bliver konfronteret med beskeden om, at sitet kan være hacket. Ikke nok med, at hjemmesiden kan være vandaliseret til ukendelighed. Der er også risiko for, at angriberne har fået fat i databaser og andre følsomme data, der måtte ligge på serveren, og de kan have plantet malware, der er spredt videre til brugerne. Hvad skal du gøre?

Nu er der hjælp fra Google, som har startet et nyt initiativ, der skal hjælpe webmastere med at rydde op på hackede sider. "Help for hacked sites", lyder overskriften hos Google, hvor der er artikler og videoer, som både skal hjælpe med at undgå hacker-angreb og få kontrollen tilbage over et hacket site.

"Hver eneste dag bliver tusindvis af hjemmesider kompromitteret af cyberkriminelle. Hacks er ofte usynlige for brugerne, men de kan stadig være skadelige for alle, der besøger siden - og det gælder også ejeren. Hackeren kan inficere sitet med skadelig kode, der opfanger tastetryk på de besøgendes computere, stjæler login-data til banker eller finansielle transaktioner," skriver Google.

Den nye guide er opdelt i otte konkrete trin. I det første trin lærer du om, hvordan hjemmesider bliver hacket, og hvordan du kan udbedre de umiddelbare skader. De næste trin handler om kontakten til hosting-udbyderen, hvordan du kan sætte sitet i karantæne og finde det smuthul, der er brugt til at inficere siden.

Google fortæller også om rensning af inficerede servere, backup og genetablering. Det sidste trin er, at man kan bede Google om at godkende siden, så der ikke længere kommer en advarsels-besked til brugerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S