Er din hjemmeside hacket? Her kan du få hjælp

Nu er Google klar med hjælp, hvis du har haft uindbudte gæster på din server.

Artikel top billede

Det er måske enhver hjemmeside-ejers værste mareridt, når man pludselig bliver konfronteret med beskeden om, at sitet kan være hacket. Ikke nok med, at hjemmesiden kan være vandaliseret til ukendelighed. Der er også risiko for, at angriberne har fået fat i databaser og andre følsomme data, der måtte ligge på serveren, og de kan have plantet malware, der er spredt videre til brugerne. Hvad skal du gøre?

Nu er der hjælp fra Google, som har startet et nyt initiativ, der skal hjælpe webmastere med at rydde op på hackede sider. "Help for hacked sites", lyder overskriften hos Google, hvor der er artikler og videoer, som både skal hjælpe med at undgå hacker-angreb og få kontrollen tilbage over et hacket site.

"Hver eneste dag bliver tusindvis af hjemmesider kompromitteret af cyberkriminelle. Hacks er ofte usynlige for brugerne, men de kan stadig være skadelige for alle, der besøger siden - og det gælder også ejeren. Hackeren kan inficere sitet med skadelig kode, der opfanger tastetryk på de besøgendes computere, stjæler login-data til banker eller finansielle transaktioner," skriver Google.

Den nye guide er opdelt i otte konkrete trin. I det første trin lærer du om, hvordan hjemmesider bliver hacket, og hvordan du kan udbedre de umiddelbare skader. De næste trin handler om kontakten til hosting-udbyderen, hvordan du kan sætte sitet i karantæne og finde det smuthul, der er brugt til at inficere siden.

Google fortæller også om rensning af inficerede servere, backup og genetablering. Det sidste trin er, at man kan bede Google om at godkende siden, så der ikke længere kommer en advarsels-besked til brugerne.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S