Her er super-chippen til din næste smartphone

Nvidia kommer med Tegra 5 allerede i år, og der er flere spændende nyheder på vej.

Artikel top billede

Nvidia-chef Jen-Hsun Huang

Tilbage i januar kunne Nvidia præsentere sin Tegra 4 SOC (System-on-a-Chip), der beskrives som verdens hurtigste mobile processor. Men efterfølgerne er allerede på vej. Det kunne Nvidia fortælle på sin GPU Technology Conference i denne uge i San Jose. Her har Nvidia-chef Jen-Hsun Huang både fremlagt nye roadmaps for sine grafik-processorer til pc'er og til mobile enheder. Det er især sidstnævnte, som er et stort vækstområde for Nvidia.

Tegra 4 skulle være omkring 10 procent hurtigere end den A6X-processor, der bruges i iPhone fra Apple. Nvidia har selv udviklet en håndholdt spilcomputer, kaldet Shield, der benytter Tegra 4. Efterfølgeren Tegra 5 (med kodenavnet "Logan") kommer allerede i slutningen af året. Den bruger den såkaldte Kepler-arkitektur og har også Unified Shader-teknologi.

En af de mest interessante nyheder er, at Logan skal understøtte Nvidias egen CUDA-grænseflade. Det betyder, at grafikkernerne kan anvendes til generelle beregninger. Det kendes allerede fra pc-verden, men CUDA er ikke set tidligere i en mobilchip.

Hvis Tegra 5 kan være færdig inden udgangen af året, så burde de første smartphones og tablet-pc'er med den nye processor være klar til Mobile World Congress i februar næste år.

I 2015 kommer så Tegra 6 (kodenavn Parker), der bruger Nvidias egne 64-bit ARM-kerner (Project Denver) og en GPU med Maxwell-arkitektur.

Jen-Hsun Huang fortalte at regneydelsen i Tegra 6 bliver 100 gange højere end i Tegra 2.

Hurtigere dataoverførsel

På pc-fronten kunne Nvidia også afsløre en ny grafikchip med kodenavnet Volta, der først kommer i 2016. Det er den første GPU, der bruger det såkaldte Stacked DRAM. Her er grafik-hukommelsen anbragt direkte på GPU's silicium-plade. Det skulle medføre, at data kan overføres med op til 1 TB i sekundet. Det aktuelle flagskib GeForce GTX Titan med GK110-processor kan til sammenligning overføre 288 GB/s.

Stacked DRAM er en nødvendighed for Nvidia for at kunne håndtere det stigende antal regneenheder på hver GPU og dermed også de datastrømme, som kører frem og tilbage til processoren.

Men inden Volta kommer Maxwell-generationen, som har Unified Virtual Memory. Det skal gøre hele hukommelsen hurtigere, men Nvidia har ikke forklaret, hvordan præcis det skal ske. Maxwell skulle være klar til pc'er i 2014.

Læses lige nu

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect