Her er super-chippen til din næste smartphone

Nvidia kommer med Tegra 5 allerede i år, og der er flere spændende nyheder på vej.

Artikel top billede

Nvidia-chef Jen-Hsun Huang

Tilbage i januar kunne Nvidia præsentere sin Tegra 4 SOC (System-on-a-Chip), der beskrives som verdens hurtigste mobile processor. Men efterfølgerne er allerede på vej. Det kunne Nvidia fortælle på sin GPU Technology Conference i denne uge i San Jose. Her har Nvidia-chef Jen-Hsun Huang både fremlagt nye roadmaps for sine grafik-processorer til pc'er og til mobile enheder. Det er især sidstnævnte, som er et stort vækstområde for Nvidia.

Tegra 4 skulle være omkring 10 procent hurtigere end den A6X-processor, der bruges i iPhone fra Apple. Nvidia har selv udviklet en håndholdt spilcomputer, kaldet Shield, der benytter Tegra 4. Efterfølgeren Tegra 5 (med kodenavnet "Logan") kommer allerede i slutningen af året. Den bruger den såkaldte Kepler-arkitektur og har også Unified Shader-teknologi.

En af de mest interessante nyheder er, at Logan skal understøtte Nvidias egen CUDA-grænseflade. Det betyder, at grafikkernerne kan anvendes til generelle beregninger. Det kendes allerede fra pc-verden, men CUDA er ikke set tidligere i en mobilchip.

Hvis Tegra 5 kan være færdig inden udgangen af året, så burde de første smartphones og tablet-pc'er med den nye processor være klar til Mobile World Congress i februar næste år.

I 2015 kommer så Tegra 6 (kodenavn Parker), der bruger Nvidias egne 64-bit ARM-kerner (Project Denver) og en GPU med Maxwell-arkitektur.

Jen-Hsun Huang fortalte at regneydelsen i Tegra 6 bliver 100 gange højere end i Tegra 2.

Hurtigere dataoverførsel

På pc-fronten kunne Nvidia også afsløre en ny grafikchip med kodenavnet Volta, der først kommer i 2016. Det er den første GPU, der bruger det såkaldte Stacked DRAM. Her er grafik-hukommelsen anbragt direkte på GPU's silicium-plade. Det skulle medføre, at data kan overføres med op til 1 TB i sekundet. Det aktuelle flagskib GeForce GTX Titan med GK110-processor kan til sammenligning overføre 288 GB/s.

Stacked DRAM er en nødvendighed for Nvidia for at kunne håndtere det stigende antal regneenheder på hver GPU og dermed også de datastrømme, som kører frem og tilbage til processoren.

Men inden Volta kommer Maxwell-generationen, som har Unified Virtual Memory. Det skal gøre hele hukommelsen hurtigere, men Nvidia har ikke forklaret, hvordan præcis det skal ske. Maxwell skulle være klar til pc'er i 2014.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S