Samsung: Ja, vi udvikler et smartwatch

Nu er det officielt bekræftet, at Samsung kommer med et intelligent ur.

Artikel top billede

Billedet viser armbåndsuret Pebble.

Det skulle kun være et spørgsmål om tid, før Apple lancerer et såkaldt smartwatch. Men nu ser det ud til, at den evige rival Samsung kan overhale Apple. For første gang har Samsung nu officielt bekræftet, at selskabet kommer med sit eget intelligente ur.

"Vi har forberedt ur-produktet meget længe. Vi arbejder meget hårdt for at få det færdigt. Vi har mange produkter på vej, og uret er bestemt et af dem," fortæller Lee Young Hee, der er chef for Samsungs mobile division, i et interview med Bloomberg.

Men han vil ikke afsløre, hvor meget uret kommer til at koste, hvilke funktioner det har eller hvornår det kommer på markedet.

Samsung er også vej med tre nye high-end smartphones - herunder Galaxy S4, der blev præsenteret i sidste uge, og en model med Tizen-platformen. Den koreanske gigant kæmper hårdt med Apple om smartphone-markedet.

Apple har ikke bekræftet, at selskabet udvikler et ur, men det har allerede fået et uofficielt navn: iWatch. Det er helt normalt, at Apple ikke fortæller noget, før man er helt klar til at præsentere det færdige produkt.

Det menes, at der er omkring 100 produktudviklere hos Apple, der arbejder på uret. De skal forsøge at løse en række design-udfordringer - herunder hvordan uret kan holde brugeren opdateret på en diskret måde.

"Kapløbet er i gang for at omdanne mobiltelefonen til noget, du kan bære på armen. Vi kommer til at se heftig konkurrence fra mange forskellige retninger - fra hardware-producenter, smykkefirmaer, selv modeskabere," siger NPD-analytiker Marshal Cohen.

Ifølge Bloomberg kommer Apple med sit nye ur-produkt allerede i år, og det såkaldte iWatch kan blandt andet bruges til at foretage opkald, se hvem der ringer og hente sin position på et kort. Desuden skal det indeholde en skridttæller og sensorer, der måler sundhedsrelaterede data, som f.eks. hjerterytmen.

I modsætning til Apple kan Samsung selv fremstille det nødvendige display og chips til det intelligente armbåndsur på sine egne fabrikker. Det kan betyde, at Samsung kan sælge uret billigere end Apple.

Det gamle ur forsvinder

Tiderne skifter - og det samme gør den måde, vi får vores tid på. Mobilen har overtaget armbåndsurets rolle som det vigtigste apparat, der viser hvad klokken er. Ifølge en amerikansk undersøgelse er det kun hver 10. teenager, der går med et armbåndsur hver dag. Resten bruger deres smartphone, Blackberry, musikafspiller, GPS eller en anden mobil enhed med indbygget ur.

Men netop nu, hvor armbåndsuret er ved at forsvinde, kan det altså få en renæssance igen. Redningen kommer fra den samme digitale teknologi, der næsten har slået uret ihjel. Nu kommer nye mobile enheder, der kan spændes til håndleddet.

Microsoft har tidligere forsøgt sig med det såkaldte Spot-watch, og Fossil har udviklet et internet-ur sammen med Texas Instruments. Så er der det meget omtalte Kickstarter-projekt Pebble, der indsamlede 60 millioner kroner til et Bluetooth-ur med elektronisk blæk.

Faktisk har armbåndsuret slet ikke eksisteret i så mange år. Det blev først rigtig populært efter Første Verdenskrig. Inden dette tidspunkt havde folk typisk deres ur i lommen. Nu kan mobiltelefonen tage den samme vej fra lommen til håndleddet.

Det nye intelligente armbåndsur skal ikke erstatte din smartphone, men forbinde sig til den. Det kan selvfølgelig vise klokken, men det kan så meget mere.

Sony har udviklet et ur, der kan modtage mails, Twitter-opdateringer og anden tekst hentet fra en Android-telefon. Nike FuelBand måler den energi, som du bruger hver dag, og sender det til telefonen.

Jawbone sælger den såkaldte Up, som også måler energiforbruget og sender det til en iPhone.

Her er fordelen også, at det er lettere at tjekke sit ur for nye beskeder end at hive telefonen op af lommen, og man behøver ikke slukke sit ur under start og landing i et fly - dette er dog lidt af en gråzone.  

Den store interesse for Pebble på Kickstarter tyder på, at mange ønsker et intelligent ur. Pebble ville blot samle 100.000 dollar for at kunne starte produktionen af sit Bluetooth-ur - men det endte med mere end 100 gange flere penge. Næsten 70.000 Kickstarter-brugere har bidraget til projektet.

Læses lige nu

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS