Efter Linksys-køb: Belkin får dansk kontor til april

Belkin opmander i Danmark, efter at Linksys-opkøbet nu er officielt. Ciscos tidligere danske consumer-team flytter nu væk fra Cisco.

Artikel top billede

Nu er Linksys officielt en del af Belkin. I Danmark betyder det, at ventetiden er ovre siden det i januar blev annonceret, at Cisco solgte sin forbrugerforretning til Belkin..

Belkin åbner derfor nu kontor i København.

Det oplyser Jesper Dauw, der i Cisco-regi havde titlen som nordeuropæisk chef for consumer-salget. Via opkøbet er han fulgt med over i Belkin, men kan endnu ikke oplyse, hvad hans fremtidige plads bliver hos Belkin.

"Belkin er organiseret på en anden måde end Cisco. Derfor er strukturen ikke faldet helt på plads endnu," siger Jesper Dauw, der dog samtidig kraftigt antyder, at han regner med, at han fortætter i en ledende stilling i Belkin-regi.

Jesper Dauw sidder i disse dage i Belkins europæiske hovedkvarter i Holland, hvor man er ved at får puslespillet efter fusionen til at gå op.

"Vi har rasende travlt lige nu. Det er godt, at man har holdt den mængde ferie, man mente man skulle tage," konstaterer han lakonisk.

Jesper Dauw fortæller, at udmøntningen af fusionen betyder, at mange praktiske detaljer skal på plads. Blandt andet skal der flyttes en del informationer fra Cisco til Belkin.

Men nogle af de helt lavpraktiske gøremål er dog allerede på skinner. Cisco havde et consumer-team i København, som er fulgt med over i Belkin.

"Nu hvor vi ikke længere er en del af Cisco skal vi flytte. Belkin har ikke noget kontor i Danmark. Derfor skulle der gerne være etableret et nyt dansk kontor til april," konstaterer Jesper Dauw.

Ifølge Jesper Dauw er hans team glade og tilfredse med den nye situation. En detalje, der gør det nemmere, er at Belkin har valgt, at netværksprodukterne fra Belkin fremover skal sælges under Linksys-navnet, som også var det brand-navn consumer-gruppen arbejdede med i Cisco-regi.

"Det er vigtigt. Og det gør det jo nemt for os,"  konstaterer Jesper Dauw.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse