Efter Linksys-køb: Belkin får dansk kontor til april

Belkin opmander i Danmark, efter at Linksys-opkøbet nu er officielt. Ciscos tidligere danske consumer-team flytter nu væk fra Cisco.

Artikel top billede

Nu er Linksys officielt en del af Belkin. I Danmark betyder det, at ventetiden er ovre siden det i januar blev annonceret, at Cisco solgte sin forbrugerforretning til Belkin..

Belkin åbner derfor nu kontor i København.

Det oplyser Jesper Dauw, der i Cisco-regi havde titlen som nordeuropæisk chef for consumer-salget. Via opkøbet er han fulgt med over i Belkin, men kan endnu ikke oplyse, hvad hans fremtidige plads bliver hos Belkin.

"Belkin er organiseret på en anden måde end Cisco. Derfor er strukturen ikke faldet helt på plads endnu," siger Jesper Dauw, der dog samtidig kraftigt antyder, at han regner med, at han fortætter i en ledende stilling i Belkin-regi.

Jesper Dauw sidder i disse dage i Belkins europæiske hovedkvarter i Holland, hvor man er ved at får puslespillet efter fusionen til at gå op.

"Vi har rasende travlt lige nu. Det er godt, at man har holdt den mængde ferie, man mente man skulle tage," konstaterer han lakonisk.

Jesper Dauw fortæller, at udmøntningen af fusionen betyder, at mange praktiske detaljer skal på plads. Blandt andet skal der flyttes en del informationer fra Cisco til Belkin.

Men nogle af de helt lavpraktiske gøremål er dog allerede på skinner. Cisco havde et consumer-team i København, som er fulgt med over i Belkin.

"Nu hvor vi ikke længere er en del af Cisco skal vi flytte. Belkin har ikke noget kontor i Danmark. Derfor skulle der gerne være etableret et nyt dansk kontor til april," konstaterer Jesper Dauw.

Ifølge Jesper Dauw er hans team glade og tilfredse med den nye situation. En detalje, der gør det nemmere, er at Belkin har valgt, at netværksprodukterne fra Belkin fremover skal sælges under Linksys-navnet, som også var det brand-navn consumer-gruppen arbejdede med i Cisco-regi.

"Det er vigtigt. Og det gør det jo nemt for os,"  konstaterer Jesper Dauw.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S