Dansk app-udvikler: Derfor sværger vi til Mac

Vis mig dit skrivebord: Willi Wu, medstifter af app-producenten RoboCat, viser sit skrivebord frem og fortæller, hvorfor hele virksomheden bruger Macs - og hvorfor han har en plakat med teksten "Fuck it, ship it".

Artikel top billede

I en ny tilbagevendende serie tager vi et kig ind på kontoret hos en række danske iværksættere eller profiler fra teknologi-branchen. 

I dag ser vi på, hvordan det ser ud hos den danske app-udvikler Robocat, der har til huse i Spillehuset i Pilestræde i København.

Vi har taget en snak med Willi Wu, der er medstifter af Robocat, og bedt ham fortælle lidt om, hvilke gadgets han bruger i løbet af sin arbejdsdag.


"Willi, hvad er den mest uundværlige ting på dit skrivebord?"

"Det må være min computer. Det er en 17-tommer Macboook Pro. Jeg har også en 11" Macbook Air, men jeg foretrækker en relativt stor skærm, når jeg skal arbejde. 

Ved mit skrivebord har jeg koblet den til et Apple Cinema Dispay på 27 tommer. Jeg kunne også have købt en iMac, men jeg har sådan set ikke brug for mere end én computer, og med en ekstern skærm er det også lettere at udskifte sin computer. 

Jeg kan se, at I kun bruger Macs. Hvorfor det? 

Det er først og fremmest, fordi vi udelukkende udvikler apps til iOS, og derfor har vi brug for at arbejde på Mac. Vi har ganske vist også en app til Android, men den er udviklet af en af vores samarbejdspartnere. Derudover foretrækker jeg også selv Macs styresystem fremfor Windows. 

Du har ikke en mus på dit skrivebord, men bruger i stedet en såkaldt Magic Trackpad. Hvordan kan det være?

Jeg har også en almindelig mus liggende et sted, men den bruger jeg næsten aldrig. Jeg foretrækker en trackpad, fordi der især til Mac er mange fede 'multi gesture-kommandoer', som jeg bruger meget. Det gør det eksempelvis let at hoppe frem og tilbage i et browservindue. 

Hvad er den nyeste gadget, som du har købt?

Den nyeste må være min iPad Mini, som jeg er blevet rigtig glad for. Den mindre størrelse betyder meget. Den store iPad kan godt være lidt for tung at holde, hvis man eksempelvis skal læse ting, der tager lidt længere tid at komme igennem. Derfor bruger jeg i dag kun min iPad Mini, og den gamle iPad har jeg foræret til min mor. 

Der er ikke meget rod på dit skrivebord. Men er du altid en, der sørger for at holde dit skrivebord ryddeligt, eller er du også ind imellem et rodehoved?

Jeg er nok lidt i begge lejre. Jeg står også for en del af vores regnskabsarbejde, og når jeg sidder med det, kan det godt flyde med regninger og andre dokumenter på bordet. Men som regel er det nogenlunde ryddeligt uden dog at være pinligt rent. 

Den plakat, der hænger i baggrunden, hvad betyder den?

Der står "Fuck it, ship it" og med det mener vi, at det ikke altid nytter noget at sidde og arbejde med små forbedringer i en evighed. Vi vil meget gerne være fejlfri, men nogle gange må man sige: 'Okay, nu shipper (udgiver, red). vi app'en, og så må vi rette det bagefter, hvis vi opdager en fejl'.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS