Dansk app-udvikler: Derfor sværger vi til Mac

Vis mig dit skrivebord: Willi Wu, medstifter af app-producenten RoboCat, viser sit skrivebord frem og fortæller, hvorfor hele virksomheden bruger Macs - og hvorfor han har en plakat med teksten "Fuck it, ship it".

Artikel top billede

I en ny tilbagevendende serie tager vi et kig ind på kontoret hos en række danske iværksættere eller profiler fra teknologi-branchen. 

I dag ser vi på, hvordan det ser ud hos den danske app-udvikler Robocat, der har til huse i Spillehuset i Pilestræde i København.

Vi har taget en snak med Willi Wu, der er medstifter af Robocat, og bedt ham fortælle lidt om, hvilke gadgets han bruger i løbet af sin arbejdsdag.


"Willi, hvad er den mest uundværlige ting på dit skrivebord?"

"Det må være min computer. Det er en 17-tommer Macboook Pro. Jeg har også en 11" Macbook Air, men jeg foretrækker en relativt stor skærm, når jeg skal arbejde. 

Ved mit skrivebord har jeg koblet den til et Apple Cinema Dispay på 27 tommer. Jeg kunne også have købt en iMac, men jeg har sådan set ikke brug for mere end én computer, og med en ekstern skærm er det også lettere at udskifte sin computer. 

Jeg kan se, at I kun bruger Macs. Hvorfor det? 

Det er først og fremmest, fordi vi udelukkende udvikler apps til iOS, og derfor har vi brug for at arbejde på Mac. Vi har ganske vist også en app til Android, men den er udviklet af en af vores samarbejdspartnere. Derudover foretrækker jeg også selv Macs styresystem fremfor Windows. 

Du har ikke en mus på dit skrivebord, men bruger i stedet en såkaldt Magic Trackpad. Hvordan kan det være?

Jeg har også en almindelig mus liggende et sted, men den bruger jeg næsten aldrig. Jeg foretrækker en trackpad, fordi der især til Mac er mange fede 'multi gesture-kommandoer', som jeg bruger meget. Det gør det eksempelvis let at hoppe frem og tilbage i et browservindue. 

Hvad er den nyeste gadget, som du har købt?

Den nyeste må være min iPad Mini, som jeg er blevet rigtig glad for. Den mindre størrelse betyder meget. Den store iPad kan godt være lidt for tung at holde, hvis man eksempelvis skal læse ting, der tager lidt længere tid at komme igennem. Derfor bruger jeg i dag kun min iPad Mini, og den gamle iPad har jeg foræret til min mor. 

Der er ikke meget rod på dit skrivebord. Men er du altid en, der sørger for at holde dit skrivebord ryddeligt, eller er du også ind imellem et rodehoved?

Jeg er nok lidt i begge lejre. Jeg står også for en del af vores regnskabsarbejde, og når jeg sidder med det, kan det godt flyde med regninger og andre dokumenter på bordet. Men som regel er det nogenlunde ryddeligt uden dog at være pinligt rent. 

Den plakat, der hænger i baggrunden, hvad betyder den?

Der står "Fuck it, ship it" og med det mener vi, at det ikke altid nytter noget at sidde og arbejde med små forbedringer i en evighed. Vi vil meget gerne være fejlfri, men nogle gange må man sige: 'Okay, nu shipper (udgiver, red). vi app'en, og så må vi rette det bagefter, hvis vi opdager en fejl'.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS