Apple-skærme svigter: Viser spøgelsesbilleder

Kunderne klager over spøgelsesbilleder og mærkelige lys-effekter i Retina-skærmene i MacBook Pro. Nu kan Apple risikere en retssag.

Artikel top billede

Der er mange problemer med Apples aktuelle MacBook Pro-modeller. Allerede kort tid efter lanceringen var der meldinger om problemer med batterier, overophedning og larmende blæsere. Nu ser det ud til, at den næste bølge af klager er på vej mod Apple. Denne gang handler det om Retina-skærmen i MacBook Pro.

Ifølge CRN.de har hundredvis af brugere klaget over skærmproblemer i Apples support-fora. De fortæller om mærkelige spøgelsesbilleder på skærmen og tågelignende lyseffekter.

Apple har ikke selv bekræftet problemerne, men meldingerne peger i én bestemt retning. Apple bruger displays fra to forskellige producenter i sine aktuelle MacBooks, Samsung og LG. Det ser ud til, at det kun er skærmpaneler fra LG, der er ramt af disse problemer.

Men selv om de mærkelige lyseffekter ikke optræder på Samsung-skærme, er der åbenbart andre problemer. Flere brugere melder om, at billedet fryser på MacBook Pro-computere med skærmpanel fra Samsung. Det kan dog også skyldes en fejl i grafikchippen. Apple har en hjælpevejledning om problemet.

Den pågældende tråd om problemer med Retina-displays i Apple Support forummet er læst mere end 400.000 gange. En løsning er endnu ikke fundet. Det ser ud til, at servicepersonalet i Apples egne butikker heller ikke er klar over, hvad de skal gøre.

Flere brugere fortæller om, at de har fået skiftet skærmen, men personalet har ikke været i stand til at oplyse, om det nye display er fra LG eller Samsung.

Nogle af brugerne oplyser, at deres MacBook er blevet byttet op til ni gange, inden de fik en funktionsdygtig model.

I Californien forbereder en gruppe af skuffede MacBook-købere nu en retssag mod Apple.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect