Apple-skærme svigter: Viser spøgelsesbilleder

Kunderne klager over spøgelsesbilleder og mærkelige lys-effekter i Retina-skærmene i MacBook Pro. Nu kan Apple risikere en retssag.

Artikel top billede

Der er mange problemer med Apples aktuelle MacBook Pro-modeller. Allerede kort tid efter lanceringen var der meldinger om problemer med batterier, overophedning og larmende blæsere. Nu ser det ud til, at den næste bølge af klager er på vej mod Apple. Denne gang handler det om Retina-skærmen i MacBook Pro.

Ifølge CRN.de har hundredvis af brugere klaget over skærmproblemer i Apples support-fora. De fortæller om mærkelige spøgelsesbilleder på skærmen og tågelignende lyseffekter.

Apple har ikke selv bekræftet problemerne, men meldingerne peger i én bestemt retning. Apple bruger displays fra to forskellige producenter i sine aktuelle MacBooks, Samsung og LG. Det ser ud til, at det kun er skærmpaneler fra LG, der er ramt af disse problemer.

Men selv om de mærkelige lyseffekter ikke optræder på Samsung-skærme, er der åbenbart andre problemer. Flere brugere melder om, at billedet fryser på MacBook Pro-computere med skærmpanel fra Samsung. Det kan dog også skyldes en fejl i grafikchippen. Apple har en hjælpevejledning om problemet.

Den pågældende tråd om problemer med Retina-displays i Apple Support forummet er læst mere end 400.000 gange. En løsning er endnu ikke fundet. Det ser ud til, at servicepersonalet i Apples egne butikker heller ikke er klar over, hvad de skal gøre.

Flere brugere fortæller om, at de har fået skiftet skærmen, men personalet har ikke været i stand til at oplyse, om det nye display er fra LG eller Samsung.

Nogle af brugerne oplyser, at deres MacBook er blevet byttet op til ni gange, inden de fik en funktionsdygtig model.

I Californien forbereder en gruppe af skuffede MacBook-købere nu en retssag mod Apple.

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S