Microsoft: Så mange data har vi udleveret til politiet

Microsoft har nu for første gang afsløret antallet af henvendelser for at få udleveret data om brugerne. I Danmark har der kun været få henvendelser.

Artikel top billede

Google udsender hvert halve år sin Transparency Report, der fortæller om myndighedernes forsøg på at få udleveret data eller blokere indhold på nettet. Nu er Microsoft fulgt i kølvandet på Google med sin første Law Enforcement Requests Report. Den fortæller at Microsoft har modtaget 75.378 henvendelser fra myndigheder i 2012.

Det handler typisk om at få udleveret data om brugere af selskabets tjenester og produkter. Men kun i 2,2 pct. af sagerne har Microsoft udleveret indhold - det kan f.eks. være tekst fra e-mails eller billeder, der er gemt på firmaets servere.

I 84,2 pct. af sagerne har man typisk kun udleveret brugerens navn eller mail-adresse - men ikke indhold af kommunikationen.

De fleste henvendelser kom fra myndigheder i USA (11.073), Storbritannien (9.226) og Frankrig (8.603). Det anslås at omkring 135.000 brugerkonti har været berørt af de forskellige henvendelser.

I Danmark har Microsoft modtaget 128 henvendelser fra myndigheder i 2012. Det handlede om 191 brugerkonti, fortæller softwarefirmaet i rapporten.

I 17 af disse sager har Microsoft ikke været i stand til at udlevere data, fordi man ikke har fundet de pågældende oplysninger i systemerne. I de resterende 111 sager har Microsoft udleveret data om brugerne eller deres transaktioner, men det understreges, at der ikke er tale om indholdsdata.

Rapporten fortæller også, at der er modtaget næsten tre gange flere henvendelser i Sverige end i Danmark, og der er udleveret data i 293 svenske sager.

Microsoft fortæller ikke, hvilke konkrete tjenester de enkelte henvendelser drejer sig om, men det kan blandt andet være Hotmail, Outlook.com, Xbox Live, Bing og Skype.

Softwarefirmaet anslår selv, at det er mindre 0,02 pct. af de aktive brugere, der har været berørt af en henvendelse om dataudlevering i det sidste år.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Sales Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S