Disney lukker legendarisk spilstudie

En af verdens mest berømte spiludviklere må nu dreje nøglen om. Studiet har søsat sit sidste spil.

Artikel top billede

Efter mere end 30 år er det slut med det legendariske spilstudie LucasArts, der står bag klassikere som Monkey Island-serien, Day of the Tentacle og mange Star Wars- og Indiana Jones-spil.  LucasArts blev solgt til Disney-koncernen sidste år sammen med resten af George Lucas' galaktiske imperium, og nu har Disney besluttet at afskedige de 200 medarbejdere og lukke spilstudiet.

Disney betalte omkring 22 milliarder kroner for Lucasfilm og de andre George Lucas-firmaer sidste år, og dermed har selskabet også fået licens til at producere nye Star Wars-film. Der er allerede tre film på vej, og de tilhørende spil skal nu udvikles af andre spilfirmaer med licens fra Disney.

To nye spil har angiveligt været under udvikling hos LucasArts - Star Wars 1313 og Star Wars First Assault - og deres fremtid er nu usikker. En mindre del er udviklerne fra LucasArts har fået tilbudt ansættelse hos Disney Interactive.

LucasArts blev stiftet i 1982 under navnet Lucasfilm Games. Spilstudiet blev kendt for sine humoristiske og syrede adventure-spil, som det klassiske Maniac Mansion fra 1987. I de seneste år har spilstudiet mistet en stor del af sin glans. Det sidste Star Wars-spil, Force Unleashed 2 fra 2010, blev ikke en stor succes.  

Adventure-genren er ved at blive genoplivet efter mange års fravær, og det skyldes ikke mindst crowdfunding-platformen Kickstarter.

Den tidligere LucasArts-udvikler Tim Schafer, der stod bag Day of the Tentacle og Secret of Monkey Island, samlede sidste år mere end 18 millioner kroner til et nyt adventure-spil på Kickstarter. Hans spilfirma Double Fine vil genoplive de gamle point-and-click spil.

Et andet højt profileret spilprojekt, Torment: Tides of Numenera, slutter i de kommende timer på Kickstarter. Det har indtil videre samlet næsten 20 millioner kroner og er dermed på vej til at sætte en ny crowdfunding-rekord for spil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS