Artikel top billede

Disney lukker legendarisk spilstudie

En af verdens mest berømte spiludviklere må nu dreje nøglen om. Studiet har søsat sit sidste spil.

Efter mere end 30 år er det slut med det legendariske spilstudie LucasArts, der står bag klassikere som Monkey Island-serien, Day of the Tentacle og mange Star Wars- og Indiana Jones-spil.  LucasArts blev solgt til Disney-koncernen sidste år sammen med resten af George Lucas' galaktiske imperium, og nu har Disney besluttet at afskedige de 200 medarbejdere og lukke spilstudiet.

Disney betalte omkring 22 milliarder kroner for Lucasfilm og de andre George Lucas-firmaer sidste år, og dermed har selskabet også fået licens til at producere nye Star Wars-film. Der er allerede tre film på vej, og de tilhørende spil skal nu udvikles af andre spilfirmaer med licens fra Disney.

To nye spil har angiveligt været under udvikling hos LucasArts - Star Wars 1313 og Star Wars First Assault - og deres fremtid er nu usikker. En mindre del er udviklerne fra LucasArts har fået tilbudt ansættelse hos Disney Interactive.

LucasArts blev stiftet i 1982 under navnet Lucasfilm Games. Spilstudiet blev kendt for sine humoristiske og syrede adventure-spil, som det klassiske Maniac Mansion fra 1987. I de seneste år har spilstudiet mistet en stor del af sin glans. Det sidste Star Wars-spil, Force Unleashed 2 fra 2010, blev ikke en stor succes.  

Adventure-genren er ved at blive genoplivet efter mange års fravær, og det skyldes ikke mindst crowdfunding-platformen Kickstarter.

Den tidligere LucasArts-udvikler Tim Schafer, der stod bag Day of the Tentacle og Secret of Monkey Island, samlede sidste år mere end 18 millioner kroner til et nyt adventure-spil på Kickstarter. Hans spilfirma Double Fine vil genoplive de gamle point-and-click spil.

Et andet højt profileret spilprojekt, Torment: Tides of Numenera, slutter i de kommende timer på Kickstarter. Det har indtil videre samlet næsten 20 millioner kroner og er dermed på vej til at sætte en ny crowdfunding-rekord for spil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere