Facebook skaber ny social oplevelse på Android

Facebook har udviklet en ny Android-brugerflade, Home, som er tæt integreret med det sociale netværk.

Artikel top billede

"Vi bygger ikke en telefon. Vi bygger ikke et operativsystem. Men vi bygger noget, der er integreret meget dybere end en app". Sådan lød Mark Zuckerbergs indledning til Facebooks pressemøde i San Francisco torsdag aften dansk tid. Dermed kunne han straks også aflive de mange rygter om, at Facebook vil lancere sin egen smartphone eller et nyt operativsystem baseret på Android.

Facebook har i stedet udviklet en brugerflade, som ligger oven på det eksisterende Android og forvandler det til en mere social oplevelse. Dette kaldes for "Home". Mange brugere vil opleve det som et helt nyt operativsystem. Allerede på telefonens startskærm kan man se opdateringer fra sine Facebook-venner i den såkaldte "cover feed", der minder om den kendte nyhedsoversigt på det sociale netværk.

Mark Zuckerberg fremhævede, at den nye mobiloplevelse er fokuseret på mennesker og ikke apps. Der er små runde billeder af dine venner - kaldet "chat heads" - der dukker op på skærmen, når der kommer nye beskeder. Det fungerer både med Facebook-meddelelser og almindelige sms'er.

Det er så muligt at læse beskeden og skrive et svar uden at forlade det aktuelle applikations-vindue.

Der er stadig adgang til alle de sædvanlige applikationer, men de er gemt væk i en særlig oversigt, hvor man selv kan organisere dem.

Facebook har allerede mobile apps til Android og iOS, men det nye Home forvandler hele enheden til en "Facebook-telefon". Den første version til Android-smartphones kan downloades gratis fra den 12. juli i Google Play-butikken. Senere kommer også en udgave til tablet-pc'er med Android.

Der var intet nyt om, hvorvidt Facebook vil udvikle en version af Home til iOS, men Mark Zuckerberg understregede flere gange, at det er den åbne arkitektur i Android, der har gjort det muligt at udvikle Home. Det vil næppe være muligt at give den samme oplevelse med dyb integration i iOS uden et meget tæt samarbejde med Apple.

Den første sociale mobil

Facebook kom ikke med sin egen telefon, men selskabet har startet et partnerprogram, hvor mobiltelefon-producenter kan præinstallere Home på deres telefoner. De første deltagere i programmet er HTC og AT&T, der er gået sammen om at udvikle en ny smartphone med Facebook Home, HTC First.

Den bliver lanceret i USA den 12. april - altså den samme dag, som Home bliver tilgængelig for alle - og kommer til at koste 99 dollar hos AT&T. Mark Zuckerberg fortalte, at telefonen også snart kommer til Europa gennem partnerskaber med lokale teleoperatører. Desuden kommer der flere smartphones med Home præinstalleret fra andre producenter.

Selvom alle kan hente Home gratis fra den 12. april, er der indtil videre kun fem smartphone-modeller, der er godkendt til at køre den nye brugerflade. Det er HTC One, One X(+), Samsung Galaxy S III, S4 og Galaxy Note II.

Facebook kunne også fortælle, at der fremover kommer opdateringer til Home hver måned.

Det er allerede mere end halvdelen af alle besøg hos Facebook, der sker med mobile enheder, og denne andel forventes at blive endnu større i den kommende tid. Zuckerberg fremhævede, at den største del af verdens befolkning stadig ikke er på nettet - og deres første weboplevelse kommer på en mobil enhed og ikke på en traditionel computer.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job