Facebook skaber ny social oplevelse på Android

Facebook har udviklet en ny Android-brugerflade, Home, som er tæt integreret med det sociale netværk.

Artikel top billede

"Vi bygger ikke en telefon. Vi bygger ikke et operativsystem. Men vi bygger noget, der er integreret meget dybere end en app". Sådan lød Mark Zuckerbergs indledning til Facebooks pressemøde i San Francisco torsdag aften dansk tid. Dermed kunne han straks også aflive de mange rygter om, at Facebook vil lancere sin egen smartphone eller et nyt operativsystem baseret på Android.

Facebook har i stedet udviklet en brugerflade, som ligger oven på det eksisterende Android og forvandler det til en mere social oplevelse. Dette kaldes for "Home". Mange brugere vil opleve det som et helt nyt operativsystem. Allerede på telefonens startskærm kan man se opdateringer fra sine Facebook-venner i den såkaldte "cover feed", der minder om den kendte nyhedsoversigt på det sociale netværk.

Mark Zuckerberg fremhævede, at den nye mobiloplevelse er fokuseret på mennesker og ikke apps. Der er små runde billeder af dine venner - kaldet "chat heads" - der dukker op på skærmen, når der kommer nye beskeder. Det fungerer både med Facebook-meddelelser og almindelige sms'er.

Det er så muligt at læse beskeden og skrive et svar uden at forlade det aktuelle applikations-vindue.

Der er stadig adgang til alle de sædvanlige applikationer, men de er gemt væk i en særlig oversigt, hvor man selv kan organisere dem.

Facebook har allerede mobile apps til Android og iOS, men det nye Home forvandler hele enheden til en "Facebook-telefon". Den første version til Android-smartphones kan downloades gratis fra den 12. juli i Google Play-butikken. Senere kommer også en udgave til tablet-pc'er med Android.

Der var intet nyt om, hvorvidt Facebook vil udvikle en version af Home til iOS, men Mark Zuckerberg understregede flere gange, at det er den åbne arkitektur i Android, der har gjort det muligt at udvikle Home. Det vil næppe være muligt at give den samme oplevelse med dyb integration i iOS uden et meget tæt samarbejde med Apple.

Den første sociale mobil

Facebook kom ikke med sin egen telefon, men selskabet har startet et partnerprogram, hvor mobiltelefon-producenter kan præinstallere Home på deres telefoner. De første deltagere i programmet er HTC og AT&T, der er gået sammen om at udvikle en ny smartphone med Facebook Home, HTC First.

Den bliver lanceret i USA den 12. april - altså den samme dag, som Home bliver tilgængelig for alle - og kommer til at koste 99 dollar hos AT&T. Mark Zuckerberg fortalte, at telefonen også snart kommer til Europa gennem partnerskaber med lokale teleoperatører. Desuden kommer der flere smartphones med Home præinstalleret fra andre producenter.

Selvom alle kan hente Home gratis fra den 12. april, er der indtil videre kun fem smartphone-modeller, der er godkendt til at køre den nye brugerflade. Det er HTC One, One X(+), Samsung Galaxy S III, S4 og Galaxy Note II.

Facebook kunne også fortælle, at der fremover kommer opdateringer til Home hver måned.

Det er allerede mere end halvdelen af alle besøg hos Facebook, der sker med mobile enheder, og denne andel forventes at blive endnu større i den kommende tid. Zuckerberg fremhævede, at den største del af verdens befolkning stadig ikke er på nettet - og deres første weboplevelse kommer på en mobil enhed og ikke på en traditionel computer.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics