Nyt Apple-hovedkvarter koster mere end Storebæltsbroen

Det nye rumskib-lignende Apple-hovedkvarter bliver meget dyrere end ventet. Nu skal sparekniven svinges.

Artikel top billede

Apple er løbet ind i problemer med sit nye hovedkvarter i Cupertino. Den samlede pris for det gigantiske "moderskib" er steget fra tre til fem milliarder dollar eller næsten 30 milliarder kroner. Det er langt mere end Storebæltsbroen, der kostede 21,5 mia. kroner, og det er også dyrere end erstatningen for World Trade Center i New York.

Det er Bloomberg Businessweek, der kan fortælle, at kvadratmeter-prisen i det nye byggeri bliver på 8.700 kroner. Det er tre gange mere end typiske kontorbygninger i store amerikanske byer.

Men Apple forsøger nu at svinge sparekniven og reducere prisen med 5-6 milliarder kroner. Det er angiveligt den afdøde Apple-chef Steve Jobs, der har drevet prisen i vejret med sine høje krav til materialerne. Alt skal poleres, og der er næsten ingen fugninger i væggene. Hele bygningen skal dækkes med seks kvadratkilometer buet glas - og der skal kun anvendes den bedste kvalitet træ til rummene.

Steve Jobs trådte da også selv frem for at præsentere byggeplanerne på et byrådsmøde i Cupertino den 7. juni 2011. Det var en af de sidste gange, hvor den kræftramte Apple-stifter viste sig i offentligheden. Han betegnede selv byggeriet som "verdens bedste kontorbygning".

Men det enorme byggeri kan risikere at blive et monument over Apples storhed og fald. Bloomberg mener at Apple kan risikere at blive ramt af en "campus curse". Flere giganter som Silicon Graphics, Borland Software og Sun Microsystems blev fældet af en nedtur, lige efter de havde åbnet et nyt stort hovedkvarter i Silicon Valley.

Den ikoniske cirkelrunde bygning er måske i sig selv en forbandelse - den vil isolere medarbejdere og grupper i stedet for at bringe den sammen, lyder kommentaren fra flere arkitekter.

De anklager Apple for at tænke på bygningens udseende og æstetiske design snarere end dens praktiske funktion. Dermed kan bygningen også siges at reflektere Apples produkter. Den er flot og unik, men også lukket og ikke helt indbydende.

Tager længere tid end planlagt

Det er ikke kun prisen, der er steget i forhold til den oprindelige plan. Det samme er den tid, det tager at få byggeriet færdigt. Det betyder, at bygningen først bliver klar i 2016 og ikke 2015, som der stod i den oprindelige plan.

Det var meningen, at byggeriet skulle starte allerede i 2012, men nu forventes det tidligst at ske i slutningen af det indeværende år og måske ikke før 2014.

Der er plads til 12.000 medarbejdere i det nye hovedkvarter. For at spare plads er en del af parkeringspladserne anbragt i et underjordisk parkeringshus i to etager. Hver etage har plads til 2.300 biler. Desuden skal der bygges et parkeringshus med 4.300 pladser over jorden.

Den såkaldte Apple Campus 2 skal bygges på et areal på 70 hektar, der tidligere har tilhørt Hewlett-Packard.
 
Den britiske stjernearkitekt Norman Foster har tegnet bygningen. Apple-hovedkvarteret har også sit eget fitness-center og et kraftværk, der skal forsyne hele bygningen med energi. I den forbindelse lover Apple, at strømforsyningen bliver baseret på miljøvenlige energikilder.
 
Flere offentlige veje skal lægges om, og 3.400 træer skal fældes for at skaffe plads til bygningen, men der skal også plantes 6.000 nye træer. Midt i den runde bygning kommer et stort park-lignende areal, men der bliver ingen offentlig adgang til området.

Bloomberg skriver at glasset til bygningen skal fremstilles hos firmaet Seele i Tyskland, som også har bygget glastrapperne i mange af Apples butikker. De seks kvadratkilometer glas skal så transporteres fra fabrikken i tyske Gersthofen til Californien.

denne side er der tegninger og billeder af "moderskibet".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos