Nyt Apple-hovedkvarter koster mere end Storebæltsbroen

Det nye rumskib-lignende Apple-hovedkvarter bliver meget dyrere end ventet. Nu skal sparekniven svinges.

Artikel top billede

Apple er løbet ind i problemer med sit nye hovedkvarter i Cupertino. Den samlede pris for det gigantiske "moderskib" er steget fra tre til fem milliarder dollar eller næsten 30 milliarder kroner. Det er langt mere end Storebæltsbroen, der kostede 21,5 mia. kroner, og det er også dyrere end erstatningen for World Trade Center i New York.

Det er Bloomberg Businessweek, der kan fortælle, at kvadratmeter-prisen i det nye byggeri bliver på 8.700 kroner. Det er tre gange mere end typiske kontorbygninger i store amerikanske byer.

Men Apple forsøger nu at svinge sparekniven og reducere prisen med 5-6 milliarder kroner. Det er angiveligt den afdøde Apple-chef Steve Jobs, der har drevet prisen i vejret med sine høje krav til materialerne. Alt skal poleres, og der er næsten ingen fugninger i væggene. Hele bygningen skal dækkes med seks kvadratkilometer buet glas - og der skal kun anvendes den bedste kvalitet træ til rummene.

Steve Jobs trådte da også selv frem for at præsentere byggeplanerne på et byrådsmøde i Cupertino den 7. juni 2011. Det var en af de sidste gange, hvor den kræftramte Apple-stifter viste sig i offentligheden. Han betegnede selv byggeriet som "verdens bedste kontorbygning".

Men det enorme byggeri kan risikere at blive et monument over Apples storhed og fald. Bloomberg mener at Apple kan risikere at blive ramt af en "campus curse". Flere giganter som Silicon Graphics, Borland Software og Sun Microsystems blev fældet af en nedtur, lige efter de havde åbnet et nyt stort hovedkvarter i Silicon Valley.

Den ikoniske cirkelrunde bygning er måske i sig selv en forbandelse - den vil isolere medarbejdere og grupper i stedet for at bringe den sammen, lyder kommentaren fra flere arkitekter.

De anklager Apple for at tænke på bygningens udseende og æstetiske design snarere end dens praktiske funktion. Dermed kan bygningen også siges at reflektere Apples produkter. Den er flot og unik, men også lukket og ikke helt indbydende.

Tager længere tid end planlagt

Det er ikke kun prisen, der er steget i forhold til den oprindelige plan. Det samme er den tid, det tager at få byggeriet færdigt. Det betyder, at bygningen først bliver klar i 2016 og ikke 2015, som der stod i den oprindelige plan.

Det var meningen, at byggeriet skulle starte allerede i 2012, men nu forventes det tidligst at ske i slutningen af det indeværende år og måske ikke før 2014.

Der er plads til 12.000 medarbejdere i det nye hovedkvarter. For at spare plads er en del af parkeringspladserne anbragt i et underjordisk parkeringshus i to etager. Hver etage har plads til 2.300 biler. Desuden skal der bygges et parkeringshus med 4.300 pladser over jorden.

Den såkaldte Apple Campus 2 skal bygges på et areal på 70 hektar, der tidligere har tilhørt Hewlett-Packard.
 
Den britiske stjernearkitekt Norman Foster har tegnet bygningen. Apple-hovedkvarteret har også sit eget fitness-center og et kraftværk, der skal forsyne hele bygningen med energi. I den forbindelse lover Apple, at strømforsyningen bliver baseret på miljøvenlige energikilder.
 
Flere offentlige veje skal lægges om, og 3.400 træer skal fældes for at skaffe plads til bygningen, men der skal også plantes 6.000 nye træer. Midt i den runde bygning kommer et stort park-lignende areal, men der bliver ingen offentlig adgang til området.

Bloomberg skriver at glasset til bygningen skal fremstilles hos firmaet Seele i Tyskland, som også har bygget glastrapperne i mange af Apples butikker. De seks kvadratkilometer glas skal så transporteres fra fabrikken i tyske Gersthofen til Californien.

denne side er der tegninger og billeder af "moderskibet".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job