Ta' til Sverige og få gratis netadgang

Stor svensk by åbner i dag for gratis Wi-Fi. Google og Silicon Valley er inspirationskilden.

Artikel top billede

300 kilometer nord for Malmø ligger byen Jönköping. En by med ca. 80.000 indbyggere og nu også en by med gratis internetadgang ... hvis man altså kan nøjes med at være på to timer i døgnet.

I dag åbner byen for i første omgang 20 Wi-Fi-hotspots, som besøgende gratis kan bruge til at komme på nettet. Inden sommeren vil internetoperatøren Junet, som har opbygget nettet, have 30-35 hotspots i drift, skriver idg.se.

Det er Jönköping kommune og en række virksomheder i området, som står bag nettet. Indtægterne til driften skal blandt andet komme fra annoncer på sitet wifijkpg.se, som det er nødvendigt at besøge for at komme gratis på nettet.

Som nævnt er det gratis at komme på nettet i to timer i døgnet, Hvis man vil være på i længere tid, koster det en euro i døgnet.

Inspirationen til satsningen kommer fra Silicon Valley, hvor Google har skabt et lignende koncept, siger projektleder Mattias Lind fra Junet til idg.se.

Jönköping ligger lige ved sydspidsen af den kæmpestore svenske sø Vättern. Byen er vokset sammen med byen Huskvarna, som mange danskere sikkert kender som hjemsted for industrikoncernen Husqvarna.

Byen huser også den store messevirksomhed Elmia, som blandt andet er stedet, hvor verdens største digitale festival og LAN-party foregår under navnet DreamHack.

LÆS OGSÅ:

Galleri: Tag med på Dreamhack - med verdens hurtigste internetforbindelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S