Ta' til Sverige og få gratis netadgang

Stor svensk by åbner i dag for gratis Wi-Fi. Google og Silicon Valley er inspirationskilden.

Artikel top billede

300 kilometer nord for Malmø ligger byen Jönköping. En by med ca. 80.000 indbyggere og nu også en by med gratis internetadgang ... hvis man altså kan nøjes med at være på to timer i døgnet.

I dag åbner byen for i første omgang 20 Wi-Fi-hotspots, som besøgende gratis kan bruge til at komme på nettet. Inden sommeren vil internetoperatøren Junet, som har opbygget nettet, have 30-35 hotspots i drift, skriver idg.se.

Det er Jönköping kommune og en række virksomheder i området, som står bag nettet. Indtægterne til driften skal blandt andet komme fra annoncer på sitet wifijkpg.se, som det er nødvendigt at besøge for at komme gratis på nettet.

Som nævnt er det gratis at komme på nettet i to timer i døgnet, Hvis man vil være på i længere tid, koster det en euro i døgnet.

Inspirationen til satsningen kommer fra Silicon Valley, hvor Google har skabt et lignende koncept, siger projektleder Mattias Lind fra Junet til idg.se.

Jönköping ligger lige ved sydspidsen af den kæmpestore svenske sø Vättern. Byen er vokset sammen med byen Huskvarna, som mange danskere sikkert kender som hjemsted for industrikoncernen Husqvarna.

Byen huser også den store messevirksomhed Elmia, som blandt andet er stedet, hvor verdens største digitale festival og LAN-party foregår under navnet DreamHack.

LÆS OGSÅ:

Galleri: Tag med på Dreamhack - med verdens hurtigste internetforbindelse

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S