ComOFF: Drop kæresten - frakken giver en krammer

Japanere har opfundet frakke, der kan udfylde savnet efter en kæreste.

Artikel top billede

Japan er kendt for at være langt fremme i feltet, når det kommer til sundheds- og omsorgs-it som blandt andet sælen Paro til demente. Derfor kommer det egentlig heller ikke som en overraskelse, at en gruppe japanske studerende nu har opfundet "kæreste-frakken".

De studerende på Tsukuba Universitetet har lavet en frakke med indbygget kramme-mekanisme. "Kæreste-frakken" kan altså give personen, der har den på, følelsen af, at en person kærligt krammer ham bagfra ved at lade et bælte stramme til.

"Konceptet går ud på, at alle skal kunne få følelsen af at have en kæreste," siger medopfinder Hikaru Sugira.

Kærlig hvisken

Hvis konceptet i sig selv ikke lyder en smule sørgeligt, kan en ekstra lille feature måske få ynkeligt-barometeret til at ramme topskalaen.

Frakken er også koblet sammen med høretelefoner, der afspiller en kvindestemme, når frakken simulerer et kram, og for eksempel siger: "Undskyld, jeg kommer for sent".

Den kærtegnende frakke kaldes på japansk en "Riajyuu"-frakke, som oversat betyder noget i retningen af "en person, der er tilfreds med sit liv - uden for internettet".

Læs mere hos Yahoo.

Eller se frakken demonstreret her:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS