Samsung gør Flash-hukommelse hurtigere

Samsung har udviklet en ny hurtigere Flash-chip, der skal bruges i hukommelsesnøgler og SSD'er.

Artikel top billede

Den koreanske it-gigant Samsung fortæller nu, at man har startet masseproduktionen af den første 128-gigabit Flash-chip i 10-nanometer-klassen. Den nye chip skal bruges i hukommelseskort, USB-nøgler og SSD'er (Solid State Drives), som fremover bliver både billigere og hurtigere.

I løbet af de sidste syv år er strukturbredden i NAND Flash-chips faldet fra 72 til de 10 nanometer i Samsungs seneste produkt. De første SSD'er gemte kun 1 bit per Flash-celle, også kaldet SLC. I dag er det mere almindeligt med to eller tre bit per celle - den såkaldte Multi-Level-Cell (MLC) teknologi.

Samsungs nye 10-nanometer NAND-chip bruger 3-bit MLC, og datatætheden skulle være højere end i nogen anden Flash-chip på markedet. Samtidig melder Samsung også om en hastigheds-rekord på 400 megabit i sekundet på et DDR 2.0 interface.

Hvis man kombinerer otte af de nye chips med en flerkanal-controller, skulle det være muligt at opnå en (teoretisk) hastighed på 400 MB i sekundet.

Samsung fortæller, at man vil bruge den nye chip til at øge produktionen af hukommelseskort med 128 GB og SSD'er med en kapacitet på mere end 500 GB. I dag er en Flash-baseret SSD stadig væsentlig dyrere end en mekanisk harddisk med samme plads, men det skal ændre sig i den kommende tid.

Det forudsiges da også, at den nye chip-teknologi vil sætte skub i SSD'ens fremmarch på notebook-markedet, hvor harddisken allerede er ved at blive fortrængt.

I november sidste år startede produktionen af en 64-bit-chip i 10-nanometer-klassen hos Samsung, og nu følger så en chip med den dobbelte kapacitet. Det er også et tegn på, at 10-nm-produktionen nu kører uden problemer hos koreanerne.

Forskere advarede sidste år om, at Flash-teknologien kan løbe ind i vanskeligheder over de næste år. Efterhånden som strukturbredden bliver reduceret, og datatætheden stiger - altså med andre ord, at man kan pakke flere data ned på de små chips - stiger latenstiderne og fejlprocenten dramatisk.

Det forlyder ikke, om Samsung nu har fået styr på dette problem.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S