Samsung gør Flash-hukommelse hurtigere

Samsung har udviklet en ny hurtigere Flash-chip, der skal bruges i hukommelsesnøgler og SSD'er.

Artikel top billede

Den koreanske it-gigant Samsung fortæller nu, at man har startet masseproduktionen af den første 128-gigabit Flash-chip i 10-nanometer-klassen. Den nye chip skal bruges i hukommelseskort, USB-nøgler og SSD'er (Solid State Drives), som fremover bliver både billigere og hurtigere.

I løbet af de sidste syv år er strukturbredden i NAND Flash-chips faldet fra 72 til de 10 nanometer i Samsungs seneste produkt. De første SSD'er gemte kun 1 bit per Flash-celle, også kaldet SLC. I dag er det mere almindeligt med to eller tre bit per celle - den såkaldte Multi-Level-Cell (MLC) teknologi.

Samsungs nye 10-nanometer NAND-chip bruger 3-bit MLC, og datatætheden skulle være højere end i nogen anden Flash-chip på markedet. Samtidig melder Samsung også om en hastigheds-rekord på 400 megabit i sekundet på et DDR 2.0 interface.

Hvis man kombinerer otte af de nye chips med en flerkanal-controller, skulle det være muligt at opnå en (teoretisk) hastighed på 400 MB i sekundet.

Samsung fortæller, at man vil bruge den nye chip til at øge produktionen af hukommelseskort med 128 GB og SSD'er med en kapacitet på mere end 500 GB. I dag er en Flash-baseret SSD stadig væsentlig dyrere end en mekanisk harddisk med samme plads, men det skal ændre sig i den kommende tid.

Det forudsiges da også, at den nye chip-teknologi vil sætte skub i SSD'ens fremmarch på notebook-markedet, hvor harddisken allerede er ved at blive fortrængt.

I november sidste år startede produktionen af en 64-bit-chip i 10-nanometer-klassen hos Samsung, og nu følger så en chip med den dobbelte kapacitet. Det er også et tegn på, at 10-nm-produktionen nu kører uden problemer hos koreanerne.

Forskere advarede sidste år om, at Flash-teknologien kan løbe ind i vanskeligheder over de næste år. Efterhånden som strukturbredden bliver reduceret, og datatætheden stiger - altså med andre ord, at man kan pakke flere data ned på de små chips - stiger latenstiderne og fejlprocenten dramatisk.

Det forlyder ikke, om Samsung nu har fået styr på dette problem.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S