Unikt tilbud: Commodore 65 til kun 57.000 kroner

Bliv både top-nostalgiker og unik på én gang: En sjælden Commodore prototype er til salg på Ebay, men du skal have den store pengepung frem for at være med.

Artikel top billede

Commodore C65. Foto: Ebay.de

Tilbage i 80´erne sad denne forfatter foran et TV som var dybere end skærmen var bred.

På bordet foran mig stod en brødkassende-lignende computer, over den en båndstation og en skruetrækker til at fintune tonehovedet. Til venstre for brødkassen stod den hundedyre og misundelsesværdige 1541 diskettestation og, smidt et sted mellem det hele, et uforgængeligt Wico-joystick. Det eneste joystick der kunne overleve Summer og Winter Games i mere end 2 dage.

Men en dag var det slut. Ind i mit liv kom en IBM PS/2 model 50 og spil som Civilization og Railroad Tycoon med blæret VGA-grafik og 256 farver.

Jeg følte mig lidt skyldig over at sætte brødkassen i kælderen, men lærte senere at nok havde jeg svigtet Commodore til fordel for PC´erne - men samtidig havde det dengang måske nok mest succesfulde it-firma både tøvet og ultimativt stået på perronen mens toget kørte fra dem (interesserede og Commodore nostalgikere bør i øvrigt se nærmere på denne bog).

Prototype var bud på C64-afløser

Men Commodore var ikke gået helt i stå. Det vidner flere prototyper, som skulle afløse Commodore C64, om.

Nu er en af dem kommet til salg på den tyske ebay. Og den kan blive din. Såfremt du er parat til at hive den store pengepung frem. For i skrivende stund er højeste bud på 7.600 Euro eller knapt 57.000 kroner.

For den pris får du en sjælden prototype og diverse tilbehør - og ikke mindst mulighede for at prale over for dine gamle venner fra C64-dagene for længe siden.

Overvejer du at byde er det nok værd at bemærke at fraværet af styresystemet og C64-tilstand vil kræve noget fingersnilde. Men hey, det var jo sådan verden var dengang - ikke som de unge nu om dage, der bare forventer at de kan købe alt muligt it-udstyr der virker og ikke kræver en skruetrækker for at starte et program

Nostalgiske C64-folk, folk med for mange penge og andre nysgerrige kan finde auktionen på den tyske Ebay her.

Der er i skrivende stund lidt over 2 dage tilbage af auktionen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S