Her er fire værdifulde karriereråd fra Apples grundlægger

Det er vigtigt, at du lytter til de unge og nyansatte medarbejdere. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Steve Wozniak grundlagde Apple sammen med Steve Jobs i 1976.

Dengang var det Wozniak, der udviklede de to første Apple-computere, Apple I og Apple II, og han arbejdede i firmaet frem til 1987.

Efterfølgende har han arbejdet for en række Silicon Valley-virksomheder, og nu deler han ud af de erfaringer, som han har gjort sig i sin karriere.

Det sker i et interview med Forbes-bloggeren Cesar Orosco, som erhvervsbloggen Business Insider efterfølgende har udledt disse fire håndgribelige karrieretrick af:

1. Lyt til dine unge medarbejdere

Det er ofte de unge og nyansatte ingeniører, der har visionerne for den næste store ting.

"Ingeniørerne i bunden er nogle gange meget vigtige. Det er i deres hoveder, at du finder de ideer, der kan drive din virksomhed fremad," siger Wozniak

Derfor anbefaler Wozniak, at du sørger for hele tiden at lytte til de ideer, der kommer fra seneste tilkommende hjerne.

Wozniak var selv en ingeniør i HP's lommeregner-division, da han opfandt den computer, der blev til Apple I. Dengang tiggede han gentagne gange sine chefer om at få lov til at producere den for HP, men hver gang fik han et nej. I stedet grundlagde han Apple sammen med Steve Jobs.

2. Tal med din chef

Det er ikke kun på ledelsesgangen, at man vil have gavn at tale med de nyansatte medarbejdere. Som menig medarbejder vil du også have stor gavn af at være i dialog med den administrerende direktør i virksomheden.

"Gør det ikke til en regel, at du kun kan tale med din nærmeste chef, som så vil tale med sin chef, der så til sidst taler med sin chef," siger Wozniak.

I stedet anbefaler han, at du uanset din position i firmaet husker at dele dine ideer og tanker med den øverste ledelse.

3. Du skal ikke lurepasse...

Det kan være fristende at lurepasse og se, hvad konkurrenterne foretager sig, før du lancerer et nyt produkt.

Men ifølge Wozniak er det altid bedst at være først ude med en ny produkttype.

Han erkender ganske vist, at det kan være ekstremt hårdt at overbevise kunderne om, at de har et behov for dit produkt, men i sidste ende mener han, at belønningen også er markant større, hvis du som first-mover får succes med dit produkt.

"I de første dage hos Apple løb vi næsten ikke nogen risiko. Det var et marked, der var i vækst fra et absolut nulpunkt. Så når du starter i et helt uopdyrket marked, har du en first-mover-fordel, der kan betyde, at alt du rører ved bliver til guld," mener han.

4. Et nej betyder ikke, at din idé er dårlig

Når du får et nej til din idé, er det ikke nødvendigvis, fordi den er dårlig. Det kan være, at ledelsen ikke forstår din idé eller mener, at den vil være for omkostningstung.

"Ledelsen vil ofte være meget tilbageholdende og kun være villig til at løbe en ganske lille risiko," siger Wozniak.

Bonustip: 
Steve Wozniaks tidligere kompagnon Steve Jobs var også flittig til at dele ud af sine karrieretip.

Se eksempelvis disse to korte klip:

Læs også:
 
Her er hvad du kan lære af Facebook-stifterens kanon-succes 

Farvel til Steve Jobs - her er hvad du kan lære af ham

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job