Her er fire værdifulde karriereråd fra Apples grundlægger

Det er vigtigt, at du lytter til de unge og nyansatte medarbejdere. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Steve Wozniak grundlagde Apple sammen med Steve Jobs i 1976.

Dengang var det Wozniak, der udviklede de to første Apple-computere, Apple I og Apple II, og han arbejdede i firmaet frem til 1987.

Efterfølgende har han arbejdet for en række Silicon Valley-virksomheder, og nu deler han ud af de erfaringer, som han har gjort sig i sin karriere.

Det sker i et interview med Forbes-bloggeren Cesar Orosco, som erhvervsbloggen Business Insider efterfølgende har udledt disse fire håndgribelige karrieretrick af:

1. Lyt til dine unge medarbejdere

Det er ofte de unge og nyansatte ingeniører, der har visionerne for den næste store ting.

"Ingeniørerne i bunden er nogle gange meget vigtige. Det er i deres hoveder, at du finder de ideer, der kan drive din virksomhed fremad," siger Wozniak

Derfor anbefaler Wozniak, at du sørger for hele tiden at lytte til de ideer, der kommer fra seneste tilkommende hjerne.

Wozniak var selv en ingeniør i HP's lommeregner-division, da han opfandt den computer, der blev til Apple I. Dengang tiggede han gentagne gange sine chefer om at få lov til at producere den for HP, men hver gang fik han et nej. I stedet grundlagde han Apple sammen med Steve Jobs.

2. Tal med din chef

Det er ikke kun på ledelsesgangen, at man vil have gavn at tale med de nyansatte medarbejdere. Som menig medarbejder vil du også have stor gavn af at være i dialog med den administrerende direktør i virksomheden.

"Gør det ikke til en regel, at du kun kan tale med din nærmeste chef, som så vil tale med sin chef, der så til sidst taler med sin chef," siger Wozniak.

I stedet anbefaler han, at du uanset din position i firmaet husker at dele dine ideer og tanker med den øverste ledelse.

3. Du skal ikke lurepasse...

Det kan være fristende at lurepasse og se, hvad konkurrenterne foretager sig, før du lancerer et nyt produkt.

Men ifølge Wozniak er det altid bedst at være først ude med en ny produkttype.

Han erkender ganske vist, at det kan være ekstremt hårdt at overbevise kunderne om, at de har et behov for dit produkt, men i sidste ende mener han, at belønningen også er markant større, hvis du som first-mover får succes med dit produkt.

"I de første dage hos Apple løb vi næsten ikke nogen risiko. Det var et marked, der var i vækst fra et absolut nulpunkt. Så når du starter i et helt uopdyrket marked, har du en first-mover-fordel, der kan betyde, at alt du rører ved bliver til guld," mener han.

4. Et nej betyder ikke, at din idé er dårlig

Når du får et nej til din idé, er det ikke nødvendigvis, fordi den er dårlig. Det kan være, at ledelsen ikke forstår din idé eller mener, at den vil være for omkostningstung.

"Ledelsen vil ofte være meget tilbageholdende og kun være villig til at løbe en ganske lille risiko," siger Wozniak.

Bonustip: 
Steve Wozniaks tidligere kompagnon Steve Jobs var også flittig til at dele ud af sine karrieretip.

Se eksempelvis disse to korte klip:

Læs også:
 
Her er hvad du kan lære af Facebook-stifterens kanon-succes 

Farvel til Steve Jobs - her er hvad du kan lære af ham

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S