De grønneste it-firmaer i verden: Google og Cisco

Hvem har den bedste samvittighed? Og hvem sviner mest? Her er svarene.

Artikel top billede

Greenpeace har netop udsendt den sjette udgave af sin Cool IT Ranking, hvor verdens største it- og teleselskaber bliver målt på deres miljøindsats. Denne gang er der en delt førsteplads. Google og Cisco kommer begge ind som nr. 1 med 58 ud af 100 mulige point. Derefter kommer Ericsson, Fujitsu, Sprint, Wipro og HP.

De enkelte virksomheder på listen bliver vurderet ud fra deres arbejde med at sænke egne emissioner og udvikle miljørigtige it-løsninger til andre brancher samt deres indsats for at skabe større bevidsthed omkring miljøproblemer.

Greenpeace kritiserer, at de store it-giganter forsømmer at lægge politisk pres for at få vedtaget strengere love på energiområdet.

"It-branchens fremskridt bliver stadig blokeret af store uøkologiske energiselskaber, så længe it-firmaerne ikke bruger deres politiske magt til at presse på for at få en miljøvenlig decentral energipolitik," siger elektronik-ekspert Claudia Sprinz fra Greenpeace.

Hverken Apple, Amazon eller Facebook er kommet med på listen over de 20 grønneste it-selskaber. De har ellers været en del af Greenpeace's "Clean the Cloud" kampagne.

Men det skyldes primært, at deres hovedfokus er anderledes end de andre selskaber i Cool IT Ranking, hvor it-løsninger til andre brancher udgør en stor del af forretningsmodellen.

I midten af feltet ligger IBM og Microsoft med henholdsvis 35 og 34 ud af 100 mulige point. Helt i bunden kommer japanske giganter som NEC, Toshiba og Hitachi.

Den største højdespringer er Microsoft, der får ros for sit lobby-arbejde i Washington D.C. for at skaffe skattelettelser til vindenergi. Men Microsoft får også kritik for sit medlemskab af organisationen ALEC, der har som mål at afskaffe en statslig energipolitik i USA.

En Greenpeace-rapport vurderer, at de globale emissioner af drivhusgasser kan sænkes med 16 procent ved at anvende intelligente it-løsninger.

Hele Cool IT ranglisten kan ses på www.greenpeace.org/coolit

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S