De grønneste it-firmaer i verden: Google og Cisco

Hvem har den bedste samvittighed? Og hvem sviner mest? Her er svarene.

Artikel top billede

Greenpeace har netop udsendt den sjette udgave af sin Cool IT Ranking, hvor verdens største it- og teleselskaber bliver målt på deres miljøindsats. Denne gang er der en delt førsteplads. Google og Cisco kommer begge ind som nr. 1 med 58 ud af 100 mulige point. Derefter kommer Ericsson, Fujitsu, Sprint, Wipro og HP.

De enkelte virksomheder på listen bliver vurderet ud fra deres arbejde med at sænke egne emissioner og udvikle miljørigtige it-løsninger til andre brancher samt deres indsats for at skabe større bevidsthed omkring miljøproblemer.

Greenpeace kritiserer, at de store it-giganter forsømmer at lægge politisk pres for at få vedtaget strengere love på energiområdet.

"It-branchens fremskridt bliver stadig blokeret af store uøkologiske energiselskaber, så længe it-firmaerne ikke bruger deres politiske magt til at presse på for at få en miljøvenlig decentral energipolitik," siger elektronik-ekspert Claudia Sprinz fra Greenpeace.

Hverken Apple, Amazon eller Facebook er kommet med på listen over de 20 grønneste it-selskaber. De har ellers været en del af Greenpeace's "Clean the Cloud" kampagne.

Men det skyldes primært, at deres hovedfokus er anderledes end de andre selskaber i Cool IT Ranking, hvor it-løsninger til andre brancher udgør en stor del af forretningsmodellen.

I midten af feltet ligger IBM og Microsoft med henholdsvis 35 og 34 ud af 100 mulige point. Helt i bunden kommer japanske giganter som NEC, Toshiba og Hitachi.

Den største højdespringer er Microsoft, der får ros for sit lobby-arbejde i Washington D.C. for at skaffe skattelettelser til vindenergi. Men Microsoft får også kritik for sit medlemskab af organisationen ALEC, der har som mål at afskaffe en statslig energipolitik i USA.

En Greenpeace-rapport vurderer, at de globale emissioner af drivhusgasser kan sænkes med 16 procent ved at anvende intelligente it-løsninger.

Hele Cool IT ranglisten kan ses på www.greenpeace.org/coolit

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S