14.000 Counter Strike-spillere blev misbrugt til at lave Bitcoins

Et netværk med op mod 14.000 Counter-Strike spillere er blevet udnyttet til at udvinde Bitcoins.

Artikel top billede

Hvis du har spillet Counter-Strike på spilnetværket ESEA, er din computer muligvis blevet brugt til det, der kaldes for Bitcoin-mining. En ukendt medarbejder hos spilfirmaet har brugt op mod 14.000 spillere til at generere de virtuelle mønter, som er steget kraftigt i værdi i den seneste tid. Det skriver Wired.

Bitcoin-systemet er designet sådan, at alle kan udvinde de digitale mønter ved at sætte sin computer til at arbejde som talknuser for Bitcoin-netværket. Det kræver, at man installerer en særlig klient, som løser komplekse matematiske problemer. Det tager meget lang tid, og udbyttet er meget lille.

Men det åbner mulighed for, at nogen kan smugle software ind på din computer og misbruge den til at udvinde Bitcoins. Der er allerede set eksempler på malware, der forsøger at gøre dette.

Nu er det samme så sket for spilnetværket ESEA. Men firmaet er åbenbart selv skyld i problemerne. ESEA distribuerer en særlig "anti-cheat" software, der skal forhindre, at spillerne kan snyde i Counter-Strike.

Firmaet fik selv ideen til at udvide denne software med en officiel funktion til at udvinde Bitcoins, hvor de 14.000 betalende brugere i netværket så kunne stille deres computers regnekraft til rådighed. Denne funktion blev udviklet, men ideen blev droppet igen den 12. april.

Det næste dag besluttede en af selskabets medarbejdere dog at distribuere koden "for sin egen vindings skyld," ifølge ESEA.

I den seneste måneds tid har netværket af Counter-Strike spillere så genereret Bitcoins på deres computer uden at vide det.

Det ser ud til, at den ukendte medarbejder hos ESEA har tjent omkring 20.000 kroner på at udvinde digitale mønter. Nu vil ESEA donere det samme beløb til velgørende formål.

Samtidig undskylder firmaet over for brugerne - men det er måske ikke nok. Der kan være tale om en strafbar forbrydelse under den amerikanske Computer Fraud and Abuse Act.

Her kan du læse mere om, hvordan Bitcoins fungerer.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse