14.000 Counter Strike-spillere blev misbrugt til at lave Bitcoins

Et netværk med op mod 14.000 Counter-Strike spillere er blevet udnyttet til at udvinde Bitcoins.

Artikel top billede

Hvis du har spillet Counter-Strike på spilnetværket ESEA, er din computer muligvis blevet brugt til det, der kaldes for Bitcoin-mining. En ukendt medarbejder hos spilfirmaet har brugt op mod 14.000 spillere til at generere de virtuelle mønter, som er steget kraftigt i værdi i den seneste tid. Det skriver Wired.

Bitcoin-systemet er designet sådan, at alle kan udvinde de digitale mønter ved at sætte sin computer til at arbejde som talknuser for Bitcoin-netværket. Det kræver, at man installerer en særlig klient, som løser komplekse matematiske problemer. Det tager meget lang tid, og udbyttet er meget lille.

Men det åbner mulighed for, at nogen kan smugle software ind på din computer og misbruge den til at udvinde Bitcoins. Der er allerede set eksempler på malware, der forsøger at gøre dette.

Nu er det samme så sket for spilnetværket ESEA. Men firmaet er åbenbart selv skyld i problemerne. ESEA distribuerer en særlig "anti-cheat" software, der skal forhindre, at spillerne kan snyde i Counter-Strike.

Firmaet fik selv ideen til at udvide denne software med en officiel funktion til at udvinde Bitcoins, hvor de 14.000 betalende brugere i netværket så kunne stille deres computers regnekraft til rådighed. Denne funktion blev udviklet, men ideen blev droppet igen den 12. april.

Det næste dag besluttede en af selskabets medarbejdere dog at distribuere koden "for sin egen vindings skyld," ifølge ESEA.

I den seneste måneds tid har netværket af Counter-Strike spillere så genereret Bitcoins på deres computer uden at vide det.

Det ser ud til, at den ukendte medarbejder hos ESEA har tjent omkring 20.000 kroner på at udvinde digitale mønter. Nu vil ESEA donere det samme beløb til velgørende formål.

Samtidig undskylder firmaet over for brugerne - men det er måske ikke nok. Der kan være tale om en strafbar forbrydelse under den amerikanske Computer Fraud and Abuse Act.

Her kan du læse mere om, hvordan Bitcoins fungerer.

Læses lige nu

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S