14.000 Counter Strike-spillere blev misbrugt til at lave Bitcoins

Et netværk med op mod 14.000 Counter-Strike spillere er blevet udnyttet til at udvinde Bitcoins.

Artikel top billede

Hvis du har spillet Counter-Strike på spilnetværket ESEA, er din computer muligvis blevet brugt til det, der kaldes for Bitcoin-mining. En ukendt medarbejder hos spilfirmaet har brugt op mod 14.000 spillere til at generere de virtuelle mønter, som er steget kraftigt i værdi i den seneste tid. Det skriver Wired.

Bitcoin-systemet er designet sådan, at alle kan udvinde de digitale mønter ved at sætte sin computer til at arbejde som talknuser for Bitcoin-netværket. Det kræver, at man installerer en særlig klient, som løser komplekse matematiske problemer. Det tager meget lang tid, og udbyttet er meget lille.

Men det åbner mulighed for, at nogen kan smugle software ind på din computer og misbruge den til at udvinde Bitcoins. Der er allerede set eksempler på malware, der forsøger at gøre dette.

Nu er det samme så sket for spilnetværket ESEA. Men firmaet er åbenbart selv skyld i problemerne. ESEA distribuerer en særlig "anti-cheat" software, der skal forhindre, at spillerne kan snyde i Counter-Strike.

Firmaet fik selv ideen til at udvide denne software med en officiel funktion til at udvinde Bitcoins, hvor de 14.000 betalende brugere i netværket så kunne stille deres computers regnekraft til rådighed. Denne funktion blev udviklet, men ideen blev droppet igen den 12. april.

Det næste dag besluttede en af selskabets medarbejdere dog at distribuere koden "for sin egen vindings skyld," ifølge ESEA.

I den seneste måneds tid har netværket af Counter-Strike spillere så genereret Bitcoins på deres computer uden at vide det.

Det ser ud til, at den ukendte medarbejder hos ESEA har tjent omkring 20.000 kroner på at udvinde digitale mønter. Nu vil ESEA donere det samme beløb til velgørende formål.

Samtidig undskylder firmaet over for brugerne - men det er måske ikke nok. Der kan være tale om en strafbar forbrydelse under den amerikanske Computer Fraud and Abuse Act.

Her kan du læse mere om, hvordan Bitcoins fungerer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest