Microsoft bøjer sig for kritik: Laver Windows 8 radikalt om

I slutningen af juni kommer den første preview-version af Windows Blue. Og der er store ændringer i vente. Microsoft-chef: Vi har lyttet til brugerne.

Artikel top billede

Microsoft har nu for første gang bekræftet, at den første preview af Windows Blue (også kendt som Windows 8.1) bliver frigivet i slutningen af juni. Det sker samtidig med Microsofts egen udvikler-konference Build, der holdes den 26.-28. juni i San Francisco. Den færdige version kommer senere i år.

Windows Blue indeholder en række nye funktioner og ændringer i forhold til Windows 8. Der spekuleres nu på, at Microsoft vil bringe startknappen tilbage, som savnes af mange brugere.

Microsofts Windows-chef Julie Larson-Green antydede tirsdag, at Microsoft er parat til at lytte til brugerne: "Vi har forsøgt at forstå, hvad folk ønsker," lød hendes kortfattede kommentar.

De seneste lækkede billeder af Windows Blue viser blandt andet en ny startskærm og nye muligheder for at tilpasse farver og temaer. Det bliver også lettere at ændre systemindstillingerne i Metro-brugerfladen uden at skulle skifte til den klassiske desktop-modus.

Det skulle også være sikkert, at der nu kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og dermed springe Metro over.

Microsoft har tidligere i år opdateret sine vigtigste apps i Windows 8 som Mail, Calendar og People. Men Blue-opdateringen til Windows ventes at indeholde flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.  

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer en "slide to shut down" funktion.

Microsoft har også afsløret, at Windows Blue understøtter flere nye skærmopløsninger og skal reducere batteriforbruget i mobile enheder.

I de næste uger kommer der mange flere detaljer om Windows Blue, lover softwarefirmaet. Microsoft beskriver selv Blue som en "opdatering" til Windows 8, men det er uklart, om den bliver gratis for brugerne.

Fremover vil Microsoft formentlig udgive en årlig opdatering til Windows, hvor Blue så bliver den første.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse