Microsoft bøjer sig for kritik: Laver Windows 8 radikalt om

I slutningen af juni kommer den første preview-version af Windows Blue. Og der er store ændringer i vente. Microsoft-chef: Vi har lyttet til brugerne.

Artikel top billede

Microsoft har nu for første gang bekræftet, at den første preview af Windows Blue (også kendt som Windows 8.1) bliver frigivet i slutningen af juni. Det sker samtidig med Microsofts egen udvikler-konference Build, der holdes den 26.-28. juni i San Francisco. Den færdige version kommer senere i år.

Windows Blue indeholder en række nye funktioner og ændringer i forhold til Windows 8. Der spekuleres nu på, at Microsoft vil bringe startknappen tilbage, som savnes af mange brugere.

Microsofts Windows-chef Julie Larson-Green antydede tirsdag, at Microsoft er parat til at lytte til brugerne: "Vi har forsøgt at forstå, hvad folk ønsker," lød hendes kortfattede kommentar.

De seneste lækkede billeder af Windows Blue viser blandt andet en ny startskærm og nye muligheder for at tilpasse farver og temaer. Det bliver også lettere at ændre systemindstillingerne i Metro-brugerfladen uden at skulle skifte til den klassiske desktop-modus.

Det skulle også være sikkert, at der nu kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og dermed springe Metro over.

Microsoft har tidligere i år opdateret sine vigtigste apps i Windows 8 som Mail, Calendar og People. Men Blue-opdateringen til Windows ventes at indeholde flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.  

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer en "slide to shut down" funktion.

Microsoft har også afsløret, at Windows Blue understøtter flere nye skærmopløsninger og skal reducere batteriforbruget i mobile enheder.

I de næste uger kommer der mange flere detaljer om Windows Blue, lover softwarefirmaet. Microsoft beskriver selv Blue som en "opdatering" til Windows 8, men det er uklart, om den bliver gratis for brugerne.

Fremover vil Microsoft formentlig udgive en årlig opdatering til Windows, hvor Blue så bliver den første.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S