Amazon udvikler smartphone med 3D-skærm

En smartphone der kan vise 3D-billeder uden særlige briller er blot et af de nye produkter fra Amazon.

Artikel top billede

Amazon-chef Jeff Bezos har flere nye produkter i ærmet. (Foto: Amazon)

Der har længe været rygter om, at Amazon udvikler sin egen smartphone. Internet-giganten sælger allerede sin e-læser Kindle og en tablet-pc, Kindle Fire (HD). Nu skriver Wall Street Journal, at Amazon udvikler hele to nye smartphones og en trådløs enhed til musikafspilning.

Et af de nye produkter er en high-end-smartphone, der kan vise 3D-billeder uden at brugeren skal anvende særlige briller. Den anvender angiveligt en teknologi, som følger øjenbevægelserne og sørger for at billedet ser ud til at svæve over skærmen ligesom et hologram.

Denne 3D-effekt skulle fungerer fra alle vinkler og brugeren kan muligvis navigere gennem indholdet kun med øjnene, fortæller flere kilder til avisen.

Det lyder ligesom den Eye-Tracking funktion, der også findes i den nye Samsung Galaxy S4.

Avisen skriver også, at Amazon har etableret en udviklingsafdeling i Apples hjemby Cupertino under kodenavnet "Alphabet Projects", hvor de nye produkter bliver udviklet. Navnet hentyder til, at produkterne har de interne navne Project A, B, C og D.

Nogle af de nye enheder skulle være klar allerede i de kommende måneder, men det kan også tænkes, at Amazon vælger at droppe nogen af dem, skriver avisen.

Den usædvanlige 3D-skærm skal hjælpe Amazon med at skille sig ud fra de mange smartphone-rivaler. Der har allerede været telefoner med 3D, men uden den store succes.

Amazon udvikler også et Wi-Fi produkt, der kan streame musik til højtalere eller fjernsynet, og det menes at selskabet er på vej med en streaming-tjeneste i stil med Spotify, fortæller kilder til avisen.

Samtidig er der vedholdende rygter om, at Amazon kommer med en internet-opkoblet tv-boks. Den nye boks minder angiveligt om Apple TV og Roku. Den skal bruges til at streame video ned fra nettet og vise det på fjernsynet.

Amazon har allerede en Instant Video-tjeneste, der er gratis for abonnenter af selskabets Prime-service, og der er også en Video on Demand butik, hvor man kan leje film. I Danmark tilbyder Amazon streaming af film gennem sit datterselskab Lovefilm.

Navnet for den nye boks kendes endnu ikke, men et godt gæt kunne være "Kindle TV".

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect