Her er den ultimative auktion for computer-nørder

Et tysk auktionshus sælger en Apple I computer, den første Intel 4004-processor, en Enigma-kodemaskine og mange andre genstande, der giver nørden våde drømme.

Artikel top billede

Det tyske auktionshus Breker solgte sidste år en meget sjælden Apple I computer for den nette sum af 3,7 millioner kroner. Nu har Breker igen fået fat i en Apple I - der skulle kun være seks fungerende eksemplarer tilbage i verden - og den bliver nu solgt på en ny auktion den 25. maj sammen med en lang række andre interessante computer-klenodier.

Der er blandt andet verdens første Intel 4004-mikroprocessor i en Busicom-141PF maskine fra 1971 (forventet pris 70-80.000 kroner) og en Altair 8800 computer fra 1975 (der forventes solgt for omkring 30.000 kr.).

Den franske fysiker og filosof Blaise Pascal byggede den første kommercielle mekaniske lommeregner helt tilbage i 1652. Der findes kun ni intakte eksemplarer, som alle står på forskellige museer, men Breker sælger en kopi fra 1920. Den forventede pris ligger på omkring 200.000 kr.

Breker sælger også en model af James Watt's portable trykmaskine fra slutningen af det 18. århundrede og flere mekaniske dukker fra 1900-tallet. Der er også flere historiske skrivemaskiner, en gammel telefon fra 1905 (som absolut ikke må kaldes en smartphone) og mange usædvanlige musikinstrumenter.

Set med danske briller er det især interessant, at Breker sælger et eksemplar af Valdemar Poulsen's telegrafon fra 1909. Den bliver beskrevet som verdens første magnetiske disk-optager.

Poulsen opdagede, at han kunne gemme et mønster i en stålplade ved at føre en magnet hen over den. Han ansøgte om patent på den elektromagnetiske telegrafon i 1898. Den kunne bruges til at gemme lyd og skulle blandt andet benyttes som telefonsvarer.

Den blev første gang vist frem for offentligheden på verdensudstillingen i 1900, hvor Poulsen spillede en optagelse med kejser Franz Joseph's stemme. Poulsens opfindelse beskrives som en forløber for den moderne harddisk. Prisen på auktionen forventes at ligge mellem 100.000 og 200.000 kr.

Breker regner også med at sælge et eksemplar af den ikoniske tyske krypterings-maskine Enigma for omtrent samme pris.

LÆS OGSÅ:

Er din gamle Mac en formue værd?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S