Berømte navne står bag nyt hemmeligt mobil-produkt

En stjerneliste af superiværksættere og kendisser har investeret i et nyt mystisk startup.

Artikel top billede

Hvis man skal dømme efter listen med investorer i det nystartede mobil-firma Jelly, må selskabet være på vej med et meget spændende produkt. Jelly blev startet tidligere i år af Twitter-medstifteren Biz Stone, og han har nu lagt en investor-liste ud på firmaets tumblr-blog.

Foruden penge fra investeringsfirmaer som Spark Capital og SV Angel har selskabet også fået en række individuelle investorer med om bord, der både skal hjælpe med penge og gode råd.

På listen er Jack Dorsey, der er chef for betalingsfirmaet Square, Reid Hoffman, som er stifter af LinkedIn, og Evan Williams, som har været med til at starte Blogger og Twitter.

Blandt investorerne er også den kendte U2-forsanger og aktivist Bono, den tidligere vicepræsident og miljøaktivist Al Gore, der også sidder i Apples bestyrelse, filminstruktøren Greg Yaitanes, forfatteren Steven Johnson og den afghanske it-iværksætter og aktivist Roya Mahboob.

Det store spørgsmål er så, hvad det er for et produkt, der har fået de mange kendte navne til at skyde penge i Jelly. Det skulle være sikkert, at der er tale om et produkt til smartphones og tablet-pc'er, og det kunne tyde på, at firmaet har en social mission.

"Mobile enheder har i stigende grad indtaget en central rolle i vores liv, og menneskeheden er mere forbundet end nogensinde - det skaber store muligheder. Med denne friske kapital kan Jelly hyre flere dygtige folk og fortsætte med at bygge det, som vi mener er det naturlige næste skridt i vores forbundne samfund," hedder det i bloggen.

Jelly lover, at man vil afsløre mere om sit hemmelighedsfulde produkt når man er kommet ud over den tidlige prototype-fase.

Bloggen fortæller ikke, hvor mange penge de nye investorer har skudt i selskabet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S