Kim Dotcom truer med at sagsøge Google og Facebook

Krænker Google, Facebook og Twitter et patent på to-faktor-login fra 1997?

Artikel top billede

Tyskfødte Kim Dotcom kæmper stadig for at undgå en udlevering fra New Zealand til USA i sagen om fildelingstjenesten Megaupload. Nu har han trukket et nyt kort ud af ærmet. Dotcom hævder, at han fik patent på den såkaldte to-faktor-autentificering allerede i 1997.

Det er en populær metode til login, hvor man foruden det normale kodeord også skal identificere sig på en anden måde. Det kan eksempelvis være en kode, der sendes per sms. Twitter har netop indført en sådan løsning, der skal beskytte brugerkonti mod angreb.

Kim Dotcom mener, at Google, Facebook, Citibank og Twitter krænker hans patent. Det pågældende patent er registreret under hans fødenavn, "Kim Schmitz".

"Jeg har aldrig sagsøgt dem. For jeg tror på, at viden og ideer skal deles til samfundets gavn. Men efter det, som USA har gjort mod mig, kunne jeg sagsøge dem," lyder hans udmelding.

Han tilføjer, at pengene fra retssagen skal bruges til at finansiere hans forsvar i sagen om Megaupload.

"Jeg råber om hjælp. Vi sidder alle i samme båd. Hjælp mig med at betale mit forsvar," lyder hans bøn.

Han anslår, at sagsomkostningerne beløber sig til mere end 250 mio. kr. Sagen fortsætter i august med en ny høring, hvor Dotcom igen vil forsøge at forhindre en udlevering til USA. Her kan han risikere op til 20 års fængsel.

På et-årsdagen for hans anholdelse i januar startede han en ny fil-tjeneste, Mega, som denne gang skulle være fuldt lovlig.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland