Kim Dotcom truer med at sagsøge Google og Facebook

Krænker Google, Facebook og Twitter et patent på to-faktor-login fra 1997?

Artikel top billede

Tyskfødte Kim Dotcom kæmper stadig for at undgå en udlevering fra New Zealand til USA i sagen om fildelingstjenesten Megaupload. Nu har han trukket et nyt kort ud af ærmet. Dotcom hævder, at han fik patent på den såkaldte to-faktor-autentificering allerede i 1997.

Det er en populær metode til login, hvor man foruden det normale kodeord også skal identificere sig på en anden måde. Det kan eksempelvis være en kode, der sendes per sms. Twitter har netop indført en sådan løsning, der skal beskytte brugerkonti mod angreb.

Kim Dotcom mener, at Google, Facebook, Citibank og Twitter krænker hans patent. Det pågældende patent er registreret under hans fødenavn, "Kim Schmitz".

"Jeg har aldrig sagsøgt dem. For jeg tror på, at viden og ideer skal deles til samfundets gavn. Men efter det, som USA har gjort mod mig, kunne jeg sagsøge dem," lyder hans udmelding.

Han tilføjer, at pengene fra retssagen skal bruges til at finansiere hans forsvar i sagen om Megaupload.

"Jeg råber om hjælp. Vi sidder alle i samme båd. Hjælp mig med at betale mit forsvar," lyder hans bøn.

Han anslår, at sagsomkostningerne beløber sig til mere end 250 mio. kr. Sagen fortsætter i august med en ny høring, hvor Dotcom igen vil forsøge at forhindre en udlevering til USA. Her kan han risikere op til 20 års fængsel.

På et-årsdagen for hans anholdelse i januar startede han en ny fil-tjeneste, Mega, som denne gang skulle være fuldt lovlig.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS