Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Den helt store nyskabelse i Windows 8 ser ud til at være en fiasko. De mange apps til styresystemet bliver stort set ikke brugt.

Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at det kan være en bøvlet opgave at lære Windows 8 at kende. 

Microsoft har flyttet rundt på funktioner, og der er tilføjet nye.
En af de mest banebrydende er Metro-interfacet, som i dag kaldes Modern UI.

Det består af en række apps udformet som farverige fliser, der som det første dukker op, når computeren tændes.

Windows 8 har allerede fra fødslen en del, og du kan selv i Microsoft Store downloade yderligere apps, som herefter vil blive placeret på startskærmen.

Det minder altså om det, som du kender fra din smartphone.
Men det går ikke særligt godt med denne nyskabelse i Windows 8. I hvert fald ikke hvis man spørger Soluto.

Det er et firma, som har specialiseret sig i at producere værktøj til fjernstyring og support af computere.

Ifølge vores kolleger på PCWorld.com har Soluto undersøgt over 10.000 maskiner med Windows 8 og kan konkludere, at brugen af apps er yderst begrænset på stationære og bærbare computere - selv dem med touchskærm.

På tablet-pc'er var brugen af apps desuden forholdsvis afdæmpet. Enheder med Windows RT er dog ikke en del af regnestykket.

Kun få apps bruges hver dag

Langt under tre apps om dagen aktiverer brugerne i gennemsnit ifølge Soluto, uanset om de bruger en stationær pc, en bærbar computer eller en tablet-pc (med en fuld version af Windows 8).

På top 10-listen over de mest brugte apps er ni af dem preinstallerede, og de følger med Microsofts styresystem.

Den eneste 'udefra' er Netflix, som skal downloades manuelt fra Microsoft Store, hvor der i dag er cirka 70.000 apps at vælge imellem.

Hele Solutos undersøgelse kan læses her.

Microsoft bøjer sig

I slutningen af juni vil Microsoft være klar med det første preview af opdateringen fra Windows 8 til version 8.1 - også kaldet Windows Blue.

De seneste lækkede billeder af styresystemet viser blandt andet en ny startskærm og nye muligheder for at tilpasse farver og temaer.

Det skulle også være sikkert, at der nu kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og dermed springe Modern UI over.

Dermed slipper man for at blive budt velkommen af de mange farverige apps, som mange ifølge Solutos undersøgelse alligevel stort set ikke bruger.

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S