Spilguru afslører hemmelighed bag mystisk spil

Så er spændingen udløst. En skotte har knækket det mystiske spil "Curiosity" - og afsløret hemmeligheden inde i den gigantiske kube.

Artikel top billede

I syv måneder har hundredtusindvis af spillere hakket rundt på en gigantisk terning i det mystiske mobil-spil "Curiosity: What's inside the Cube" for at komme ind til den hemmelighed, der ligger gemt inde i midten. Det er den legendariske spiludvikler Peter Molyneux (kendt for Dungeon Keeper og Populous), der står bag online-eksperimentet.

Han har lovet, at spillerne vil finde noget "livsforandrende" inde i terningen. Spillets vinder er den person, der fjerner den sidste blok. Nu er den sidste af de omkring 25 milliarder mini-terninger hakket væk - og vinderen er udpeget. Det blev skotske Bryan Henderson fra Edinburgh.

Inde i den sidste terning var en video med Peter Molyneux, som nu er lagt ud på nettet. Her afslører han den store hemmelighed inde i terningen.

Vinderen belønnes med en rolle som "gud" i det næste spil fra Molyneux, Godus, som er finansieret med Kickstarter.

Henderson får også mulighed for at fastlægge en del af spillets regler og modtager en andel af omsætningen.

Molyneux hentede over fem millioner kroner til udviklingen af Godus sidste år på Kickstarter, og det skulle være færdigt til efteråret.

Præmien ligner alligevel en skuffelse for de mange Curiosity-spillere, der havde gættet på alt fra en rumrejse til en filmrolle som den store hemmelighed inde i terningen.

Det var gratis at spille Curiosity, men spillerne kunne købe forskellige værktøjer for at kunne rydde klodser hurtigere.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS