Spilguru afslører hemmelighed bag mystisk spil

Så er spændingen udløst. En skotte har knækket det mystiske spil "Curiosity" - og afsløret hemmeligheden inde i den gigantiske kube.

Artikel top billede

I syv måneder har hundredtusindvis af spillere hakket rundt på en gigantisk terning i det mystiske mobil-spil "Curiosity: What's inside the Cube" for at komme ind til den hemmelighed, der ligger gemt inde i midten. Det er den legendariske spiludvikler Peter Molyneux (kendt for Dungeon Keeper og Populous), der står bag online-eksperimentet.

Han har lovet, at spillerne vil finde noget "livsforandrende" inde i terningen. Spillets vinder er den person, der fjerner den sidste blok. Nu er den sidste af de omkring 25 milliarder mini-terninger hakket væk - og vinderen er udpeget. Det blev skotske Bryan Henderson fra Edinburgh.

Inde i den sidste terning var en video med Peter Molyneux, som nu er lagt ud på nettet. Her afslører han den store hemmelighed inde i terningen.

Vinderen belønnes med en rolle som "gud" i det næste spil fra Molyneux, Godus, som er finansieret med Kickstarter.

Henderson får også mulighed for at fastlægge en del af spillets regler og modtager en andel af omsætningen.

Molyneux hentede over fem millioner kroner til udviklingen af Godus sidste år på Kickstarter, og det skulle være færdigt til efteråret.

Præmien ligner alligevel en skuffelse for de mange Curiosity-spillere, der havde gættet på alt fra en rumrejse til en filmrolle som den store hemmelighed inde i terningen.

Det var gratis at spille Curiosity, men spillerne kunne købe forskellige værktøjer for at kunne rydde klodser hurtigere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S