Sådan kan du printe direkte fra din mobil

Samsung introducerer en ny teknologi, der gør det muligt at printe trådløst fra sin smartphone eller tablet.

Artikel top billede

En stribe nye Samsung-printere fødes nu med NFC-teknologi.

Det vil sige, at man kan printe tekst og billeder trådløst direkte fra sin smartphone eller tablet. Det er samme teknologi, der bruges til Rejsekortet, hvor ture registreres, når den rejsende holder sit Rejsekort i nærheden af NFC-standere på togstationer.

Med NFC-teknologi i printerne kan udskrivninger fra enhederne i teorien klares ved at lægge dem oven på printeren.

Men så friktionsløs er teknologien dog ikke endnu. Hos Samsung skal man stadig først installere en app, som så efterfølgende aktiveres af NFC-kontakten. Se video-demo nederst.

Desuden virker NFC-print kun med telefoner, der har teknologien indbygget. Det har en af markedets mest udbredte, iPhone, ikke endnu. Det er heller ikke alle Samsungs egne telefoner, der fungerer med NFC-printeren, men kun de seneste Galaxy-flagskibsmodeller.

Se mere om Samsung-serien Xpress C410W her.

"Det papirløse samfund er en skrøne"

Med Bring Your Own Device-tendensen flytter smartphones og tablets ind på arbejdspladserne. Og generelt er meget computerbrug flyttet over på mobile enheder. Men er der overhovedet behov for print på døde træer? Lever dokumenter i dag ikke et digitalt liv?

Samsung tror, at det er for tidligt at aflive papir-æraen - og peger på, hvad der skete, da vi første gang begyndte at tale om det "papirløse kontor".

"Det papirløse kontor er det bedste, der er sket for vores printforretning i mange år."

"Det papirløse kontor er det bedste, der er sket for vores printforretning i mange år. Dengang begyndte folk at maile meget til hinanden, og alle, der modtog mailen, printede den. Det gav en mangedobling i antal print," siger Hayung Choi, marketingansvarlig for Samsungs printerløsninger.

Samsung peger på, at Gartner i april forudså, at markedet for mobilt print vil opleve en vækst på 39 procent frem mod 2017.

Desuden skal NFC i printeren ikke kun bruges til at udskrive prints men også til at scanne billeder direkte fra telefonen via multifunktions-printere.

Andre om buddet
Samsung-printeren er netop kommet på det danske marked. Men der er andre end Samsung, der vil printe vores dokumenter direkte fra smartphones.

HP kører i øjeblikket massiv markedsføring for en trådløs printer, der kan snakke med både iPhone, Android, Blackberry og Windows 8.

På Apple-telefoner anvendes AirPrint. Til Android og Blackberry-telefoner skal man downloade en app. Windows-telefoner kan printe direkte, hvis begge enheder er på samme netværk.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension