Samsung Galaxy S4 bygges om for at tage bedre billeder

Er du ikke tilfreds med kameraet på din mobil? Så er løsningen måske denne specialbyggede Galaxy S4 med et 'rigtigt' kamera indbygget i ryggen.

Artikel top billede

Tag den, Nokia! 

Sådan tænker de måske i Samsung-lejren efter lanceringen af Galaxy S4 zoom. Den har taget nogle af delene fra Galaxy 4-flagskibet og kombineret det med et regulært kompaktkamera.

Dermed er hybrid-dyret en rendyrket kameramobil, som måske virker som en mavepumper på Nokia.

Det er nemlig ventet, at de friske fyre fra Finland snart er klar med en imponerende kameramobil i Lumia-serien.

På nettet har der i lang tid været rygter om, at Nokia ville tage elementer fra sin overraskende 41-megapixel kameramobil ved navn PureView 808 og overføre dem til en Windows Phone-model.

Men det er endnu ikke sket.

Derfor kan Nokia nu se på, mens Samsung soler sig i blitzlyset med Galaxy S4 zoom.

Kameraet er bygget ind i ryggen på telefonen, men det er så stort, at det buler ud og ligner et kompaktkamera. Faktisk minder det lidt om PureView 808.

Klar til september

Billeder tages i en opløsning på 16 megapixel, og der er ti gange optisk zoom.

Galaxy S4 zoom er dog ikke så godt udrustet på indholdssiden som den 'rigtige' Galaxy S4.

Processoren er langsommere, skærmen er med 4,3 tommer mindre, og der er kun otte gigabyte fast lagerplads.

Vægten er desuden steget, og Galaxy S4 er en bassemand på 208 gram.

Mobilen kører dog Android 4.2, og den har også nogle af de samme funktioner som Galaxy S4, eksempelvis S Translator, Story Album og Group Play.

Samsung har også gjort det muligt at bruge kameraet under samtaler, så der løbende kan sendes billeder til den, som man taler med.

Samsung Galaxy S4 zoom produceres i både en 3G- og en 4G-version, og prisen er henholdsvis 4.100 og 4.500 kroner. Kameramobilen er ude i butikkerne til september.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S