Er dine tekster på nettet blevet stjålet? Sådan finder du tyven

Flere programmer kan scanne nettet for at se, om andre har kopieret tekst fra din hjemmeside, blog eller salgsmateriale.

Artikel top billede

Det er nemt at hapse andres tekster på nettet, men det kan være lidt sværere at opdage teksttyveriet. Flere redskaber kan dog hjælpe dig.

Der kan være flere gode grunde til at holde øje med, om dine eller dit firmas tekster og formuleringer florerer andre steder på nettet.

For det første er det ophavsretsstridigt, og du kan være berettiget til en økonomisk godtgørelse, hvis andre direkte kopiere dit indhold. For det andet kan det skade din virksomhed, hvis du optræder uheldigt i andre sammenhænge, end du selv havde tiltænkt.

For det tredje kan duplikeret indhold have en direkte skadelig påvirkning på dit firmas placering i søgemaskineresultaterne, fordi Google ikke vil vise sine brugere for meget ens indhold - og derfor nedgraderer det, som de vurderer er overflødigt.

Hjemmesiden Mobiltjek.dk er især bange for det sidstnævnte problem. Derfor har Mobiltjek.dks indehaver, Nicolaj Thomasen, krævet erstatning fra to danske konkurrenter, der netop har kopieret hans indhold.

Den tjeneste bruger vi

Mobiltjek.dk opdagede hapseriet med webtjenesten Copyscape.

"Jeg har ledt efter noget bedre, men det er det bedste, der findes lige nu," siger Nicolaj Thomasen. 

På Copyscape kan man indtaste hele url'en fra sin egen hjemmeside. For eksempel www.computerworld.dk. Så scannes nettet for hjemmesider, der har lignende indhold. På den måde kan man fange de mest oplagte tyveknægte.

Men det er ikke et vidundermiddel.

"Det har nogle begrænsninger. For eksempel når man taster hele hjemmesiden ind. Så vurderer den på hele sidens indhold og så bliver procent-angivelsen ikke helt nøjagtig, hvis der blot er kopieret nogle enkelte tekster" siger Nicolaj Thomasen.

Derfor bruger han Copyscape til manuelt at overvåge, om enkelte udvalgte undersider optræder i lignende form andre steder på nettet.

Copyscape findes også i en betalt udgave, hvor man kan få automatiske rapporter.

Der findes også...

Copyscape bruges af rigtig mange. Men der er alternativer. For eksempel Plagscan.

Men Plagium har du desuden mulighed for at tjekke, om nogen har stjålet dine geniale eller sjove opdateringer på sociale medier.

Dubli Checker kan du uploade et dokument fra din harddisk og tjekke, om det er kopieret i noget omfang på nettet.

Copygator er en interessant ny tjeneste, hvor man kan få sit eget rss-feed overvåget og blive adviseret, hvis det opdages, at indholdet bruges andre steder.

LÆS OGSÅ:

Vær ikke doven - skriv dine egne tekster

Proshop taget i at stjæle konkurrents web-tekster - skal betale

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)