ComOFF: Så fedt kan robot-musikere spille

Her er fremtidens Metallica.

Artikel top billede

Det typiske rockband oplever, at medlemmer kommer for sent, kommer op at slås eller hopper ud i et alkoholmisbrug.

Det gør robotbands ikke.

Og dem er der ikke mindre end to af i øjeblikket, som leverer imponerende fængende præstationer - taget i betragtning, at de primært består af printplader og ledninger.

Japanske Z-Machines har for eksempel en 78-fingret guitarist og en trommeslager med 21 trommestikker, som han kan betjene på samme tid. Alligevel bliver resultatet ganske melodisk.

I samme boldgade finder man Compressorhead, der spiller covernumre af kendte rockbands.

De krydrer sceneshowet med en gang headbanging.

Her er de ved en tysk tv-optræden:

LÆS OGSÅ:

Dine gamle computere er rock'n'roll

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-revisor

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job