Apple-udviklere hacket

Efter flere dages tavshed har Apple netop bekræftet et brud på sikkerheden i it-gigantens iOS-udviklingscenter.

Artikel top billede

I tre dage har iOS Developer Center været nede, og nu har Apple netop bekræftet, at virksomheden er ved at undersøge et brud på sikkerheden. 

Det skriver Techcrunch.com. 

iOS-udviklere er begyndt at modtage e-mails fra Apple, og det er blevet bekræftet, at der ikke er tale om phishing, men om officielle mails fra Apple.

Ifølge mailen opdagede Apple sikkerhedsbruddet på deres udviklingscenter-servere torsdag. Selvom Apple fortæller, at data har været krypteret og sikret, advarer de stadig om, at hackere kan have fået adgang til iOS-udviklernes navne, adresser og e-mails. 

Flere tegn på misbrug   
Der har endnu ikke været nogen officielle rapporter om konti, der er blevet misbrugt, men flere ting tyder på, at informationerne allerede er blevet brugt ondsindet. 

Således skriver Techcrunch.com, at der er mange rapporter om udviklere, der har modtaget uopfordrede anmodninger om nulstilling af adgangskoder.

Apple er nu gået i gang med at opdatere deres serversoftware samt en genopbygningen af databasen, og forventer at have hjemmesiden oppe at køre igen inden længe.

Screenshot af fra Apples udviklerhjemmeside:

Læs også:
Dansk virksomhed lækker kundernes private oplysninger

Fem gode råd: Sådan undgår du at blive hacket

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S