Udbrydere fra kendt it-firma totalt tavse

Udbrydere fra kendt it-firma, der stiftede nyt selskab i naboejendom, vil ikke kommentere den tidligere direktørs udfald imod dem.

Artikel top billede

Netplans direktør Torben Rune slipper umiddelbart for ordkrig med udbrydere, der har stiftet eget selskab i naboejendom.

En verserende nabokrig er blevet afværget.

I hvert fald når det gælder ordkrig i medierne.

For tre udbrydere af Netplan, der har stiftet eget selskab i en naboejendom, har valgt for indeværende at stikke piben ind i offentligheden.

De tre stiftere af Anycom udsendte en pressemeddelelse om deres nye selskab, der blev en realitet, den dag de stoppede hos Netplan.

Hele sagen om de ellers trofaste medarbejdere, der tilsammen har været hos Netplan i næsten 14 år, affødte flere skrappe kommentarer fra Netplans direktør Torben Rune.

Du kan læse hans reaktion på "copy/paste-planen" her.

Ingen umiddelbare kommentarer

Men udbryderne har ingen kommentarer til udsagnene fra deres ex-boss.

"Jeg har ingen umiddelbare kommentarer til Torbens udmelding på CW," lyder det i en mail fra Claus Elkjær Flugt, der er direktør i det nystiftede firma Anycom.

Dermed er nabokrigen - i hvert fald i første omgang - afværget, hvad angår ordkrig i medierne.

Torben Rune har dog oplyst, at han har ladet advokater kigge på sagen.

Blandt andet har han oplyst, at de pågældende medarbejdere har klausuler, der selvsagt sætter nogle begrænsninger op.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect