Lækre Nexus 7 får dansk lanceringsdato og pris

Den aktuelt bedste Android-tablet er på vej til Danmark. Se her hvornår den lander - og til hvilken pris.

Artikel top billede

Da vi anmeldte den nye Nexus 7 i august 2013, kaldte vi den for den bedste Android-tablet på markedet. Og det gælder stadig.

For kombinationen af fire-kerne processor, en lysstærk 7 tommer skærm med 1.920 x 1.200 pixels, et lækkert design og den nyeste version af Android (4.3) er en vinder. Også over for iPad mini, hvis skærm stadig har samme opløsning som den allerførste iPad (1.024 x 768 pixels).

Men de danske priser manglede dengang fra både Google og deres hardwarepartner Asus. Og så selvfølgelig lanceringsdatoen.

Men nu er Asus klar med de danske priser, og de ser ud til at ligge på et fornuftigt niveau.

Du kan således få Nexus 7 Wi-Fi med 16 gigabyte hukommelse til 1.999 kroner, mens udgaven med 32 gigabyte og Wi-Fi lander på 2.299 kroner.

Til sammenligning koster en iPad mini med 16 gigabyte hukommelse 2.599 kroner, og du skal hoste op med 3.299 kroner for modellen med 32 gigabyte hukommelse.

Asus har bekræftet, at der kommer en version med 4G / LTE og Wi-Fi sidst i fjerde kvartal 2013, men kan endnu ikke sige noget om prisen.

Du kan ifølge Asus forudbestille din Nexus 7 fra i dag, men selve enheden kommer først i butikker som Expert, Bilka, Proshop, ComputerCity, Webhallen, Komplett, Dustin og Fona fra den 4. oktober 2013.

Læs også: Test af Nexus 7 fra 2013

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo