Lækre Nexus 7 får dansk lanceringsdato og pris

Den aktuelt bedste Android-tablet er på vej til Danmark. Se her hvornår den lander - og til hvilken pris.

Artikel top billede

Da vi anmeldte den nye Nexus 7 i august 2013, kaldte vi den for den bedste Android-tablet på markedet. Og det gælder stadig.

For kombinationen af fire-kerne processor, en lysstærk 7 tommer skærm med 1.920 x 1.200 pixels, et lækkert design og den nyeste version af Android (4.3) er en vinder. Også over for iPad mini, hvis skærm stadig har samme opløsning som den allerførste iPad (1.024 x 768 pixels).

Men de danske priser manglede dengang fra både Google og deres hardwarepartner Asus. Og så selvfølgelig lanceringsdatoen.

Men nu er Asus klar med de danske priser, og de ser ud til at ligge på et fornuftigt niveau.

Du kan således få Nexus 7 Wi-Fi med 16 gigabyte hukommelse til 1.999 kroner, mens udgaven med 32 gigabyte og Wi-Fi lander på 2.299 kroner.

Til sammenligning koster en iPad mini med 16 gigabyte hukommelse 2.599 kroner, og du skal hoste op med 3.299 kroner for modellen med 32 gigabyte hukommelse.

Asus har bekræftet, at der kommer en version med 4G / LTE og Wi-Fi sidst i fjerde kvartal 2013, men kan endnu ikke sige noget om prisen.

Du kan ifølge Asus forudbestille din Nexus 7 fra i dag, men selve enheden kommer først i butikker som Expert, Bilka, Proshop, ComputerCity, Webhallen, Komplett, Dustin og Fona fra den 4. oktober 2013.

Læs også: Test af Nexus 7 fra 2013

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen