Stor Microsoft-partner blæser til angreb på e-conomic

Danmarks største C5-forhandler efterlyser stærkere opbakning fra Microsoft i kampen mod den værste konkurrent.

Artikel top billede

"Den nye version af økonomisystemet C5 er rettet mod iværksættere og nyetablerede virksomheder. Det åbner op for et kæmpe marked, som vi er klar til at angribe," siger direktør i Inventio Thomas Klavsen.

Den københavnske C5-forhandler Inventio er klar til at gå i kødet på konkurrenten e-conomic. Det nye våben i kampen bliver ifølge direktøren i Inventio, Thomas Klavsen, den nye version af økonomisystemet C5, som senere i denne måned bliver endeligt frigivet til salg.

Den nye C5 er i realiteten en light-udgave af C5's søsterprodukt NAV med begrænset funktionalitet. Den gamle DOS-baserede C5-teknologi er derimod på vej ud. Det vil gøre det lettere for Microsofts forhandlere at flytte kunderne over på en NAV-løsning, når kundernes behov vokser ud af C5-formatet, mener Thomas Klavsen.

Han er især begejstret for, at han med den nye C5-version kan tilbyde en fuldstændig webbaseret udgave af softwaren til netop de helt små kunder. Og så er den nye C5 også prismæssigt i stand til at konkurrere med e-conomic.

"Nu kan vi komme derned, hvor e-conomic er prismæssigt. Men samtidig kan vi slå på, at vi kan starte kunder op i det simple produkt og lade kunden vokse videre i NAV med de mere avancerede funktionaliteter. Så nu kan vi tage kampen op på en helt anden måde end hidtil," siger han.

Så e-conomic har været en hård konkurrent de seneste par år?

"Ja, vi har haft et lidt teknologisk tungt produkt, som har gjort, at vi ikke har kunnet tilbyde en webbaseret version, ligesom e-conomic kan. Med den gamle C5 kommer man langt for små penge, men med den nye får man færre funktioner, men til gengæld er det teknologisk på toppen," siger Thomas Klavsen.

Få i Microsoft-miljøet taler højt om det, men de seneste par år har e-conomic taget store lunser af det marked blandt små virksomheder og iværksættere, som C5 ellers i årevis har domineret.

Da Microsoft i sidste måned annoncerede den nye version af C5, forudså e-conomics direktør, Torben Frigaard Rasmussen, oven i købet, at endnu flere Microsoft-kunder ville gå over til e-conomic.

Den vurdering er Thomas Klavsen - måske knap så overraskende - lodret uenig i.

"Microsoft hænger i bremsen"

Han kunne dog godt ønske sig, at Microsoft slog stærkere på tromme for den nye C5.

"Jeg synes de hænger lidt i bremsen markedsføringsmæssigt. De kommer med et lækkert produkt, og så burde de også være lidt mere om sig. Jeg er overbevist om, at de har noget i støbeskeen på markedsføringssiden. Men når e-conomic går ud og siger, at de vil tage alle Microsofts kunder, synes jeg godt de kunne have reageret," siger Thomas Klavsen.

Også tyske producent SAP har for nylig annonceret, at man går efter kunderne i den lavere ende af markedet for økonomi-systemer. Men skal man tro Inventio-direktøren, er det ikke noget, der indtil videre har sat spor i Danmark.

"SAP siger jo også, at de vil ind på det her marked. Men der er ikke meget konkurrence der, for det er ikke noget, vi møder ude i markedet," siger Thomas Klavsen.

Læs også:

Store forandringer for it-afdelingen: Sådan ser ERP ud i dag

Microsoft skrotter dansk it-klassiker

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S