Microsoft: Windows 8.1 opdateringen har kun givet få problemer

Nogle computere er blevet invaliderede efter opgradering fra Windows 8 til 8.1, men Microsoft afviser, at det er et generelt problem. Softwaregiganten har kun fået få klager.

Artikel top billede

"Nu vil computeren ikke tænde, står bare med sort skærm".

Det er en af de mange kommentarer, som er strømmet ind på artiklen 'Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer'.

Her fortæller flere læsere om computere, som ikke længere fungerer optimalt, efter de er blevet opdateret fra Windows 8 til 8.1.

I øjeblikket er Microsoft ved at undersøge, hvor mange som har oplevet problemer med den nye udgave af styresystemet.

"Vi kan se, at vi har fået en række henvendelser fra brugere, som har oplevet problemer med opdateringen, men der er umiddelbart ikke noget, der tyder på, at Windows 8.1-opdateringen har givet anledning til flere henvendelser, end det vi sædvanligvis ser, når vi lancerer en større opdatering. Og heldigvis har vi været i stand til at løse problematikkerne hurtigt og effektivt," fortæller Tanya Helene Christensen, produktchef for Windows i Microsoft Danmark.

Ring til os

Derfor er Microsoft Danmark forbløffet over, at så mange af Computerworlds læsere har været ramt af problemer med opdateringen, og softwaregiganten har derfor nærlæst læserkommentarerne på Computerworld.dk, hvor en del fortæller om problemer med pc-udstyr som tastaturer og skærme:

"Der er rigtig mange af problemerne, som er driver-relaterede. Vi anbefaler, at man opdaterer driverne, inden man opdaterer til Windows 8.1. Og hvis der er problemer, må man meget gerne kontakte os," siger Tanya Helene Christensen.

Telefonnummeret til den danske supportafdeling er 82 333 100, og det er også muligt at få hjælp online via support.microsoft.com/oas.

Microsoft vil gerne have henvendelserne, da de kan bruges til at skabe et overblik over eventuelle gennemgående problemer, som kan rettes via nye opdateringer.

Inden man forsøger at opdatere til Windows 8.1, anbefaler Microsoft i øvrigt, at computeren - ud over at være fodret med friske drivere - er fuldt opdateret via Windows Update.

Desuden anbefales det, at man kører Opgraderingsassistenten, som kan downloades fra Microsofts side.

Den kan give en vurdering af, om der vil være problemer med computeren eller tilkoblet udstyr, hvis pc'en opdateres til den nyeste version af Windows.

Fjernede opdatering til Windows RT 8.1

Der er ikke kun brugere, som har oplevet problemer med Windows 8.1.

Også med Windows RT 8.1 - styresystemet målrettet enheder med mobile processorer - har der været problemer, og det var i et omfang, så Microsoft valgte at trække opdateringen tilbage kort efter lanceringen:

"Problemerne med Windows RT skyldtes en firmwareopdatering, der ikke var færdiggjort, da man opdaterede. For de fleste kunder blev det løst ved at boote en ekstra gang. Men for enkelte kunder fungerede det ikke," forklarer Tanya Helene Christensen.

Softwaregiganten frigav derfor et recovery image, som de berørte brugere måtte downloade for at få deres tablet-pc'er til at fungere normalt igen.

Ifølge Microsoft var det en ud hver tusinde RT-bruger, som fik problemer med opdateringen til Windows RT 8.1.

Efterfølgende er en ny og forbedret opdatering til Windows RT 8.1 gjort klar til download via Microsoft Store.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S