Artikel top billede

ComOFF: Kør de første versioner af Windows....i din browser

Kan du huske de første versioner af Windows? Nu kan du tage tidsmaskinen tilbage til 80'erne og prøve Microsofts gamle styresystemer - i din nuværende browser

Det er blot et par uger siden, Microsoft lancerede Windows 8.1, som er den nyeste udgave af det populære styresystem. 

Der er massevis af smæk på farverne, og det er optimeret til touch-betjening.

Men der var engang, da Windows så helt anderledes ud.

Måske kan du huske de første versioner af styresystemet, som dukkede op i 1980'erne?

Her gjaldt det om at holde skruetrækkeren lige i munden, og hvis der var problemer, var der ikke hjælp at hente på nettet.

Næ, så måtte man i stedet bruge sin livline og ringe - via fastnet naturligvis - til en god ven, der havde it-færdighederne i orden.

Eller også måtte man overgive sig til manualen eller sende et spørgsmål - per brev - til et it-magasin, som måske ville bringe det sammen med en løsning.

Men hvordan var det egentlig at bruge computere dengang?

Lidt af den fornemmelse kan du nu opleve - eller måske genoplive - takket være emulatorer, der kører direkte i din browser.

Det er blandt andet muligt at prøve Windows 1.01, eller du kan prøve kræfter med Windows 3.0.

I begge styresystemer kan du møde tidligere udgaver af programmer som Notepad og Paint.

Det er næsten skræmmende at prøve styresystemerne (igen), og de minder os om, at it-verdenen har bevæget sig hastigt fremad siden Microsofts første forsøg med Windows.

I øvrigt er det ikke kun Windows fra 1980'erne, som du kan genoplive på din nuværende pc; også Commodore 64 kan du prøve igen. Det kan du læse mere om her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere