ComOFF: Kør de første versioner af Windows....i din browser

Kan du huske de første versioner af Windows? Nu kan du tage tidsmaskinen tilbage til 80'erne og prøve Microsofts gamle styresystemer - i din nuværende browser

Artikel top billede

Det er blot et par uger siden, Microsoft lancerede Windows 8.1, som er den nyeste udgave af det populære styresystem. 

Der er massevis af smæk på farverne, og det er optimeret til touch-betjening.

Men der var engang, da Windows så helt anderledes ud.

Måske kan du huske de første versioner af styresystemet, som dukkede op i 1980'erne?

Her gjaldt det om at holde skruetrækkeren lige i munden, og hvis der var problemer, var der ikke hjælp at hente på nettet.

Næ, så måtte man i stedet bruge sin livline og ringe - via fastnet naturligvis - til en god ven, der havde it-færdighederne i orden.

Eller også måtte man overgive sig til manualen eller sende et spørgsmål - per brev - til et it-magasin, som måske ville bringe det sammen med en løsning.

Men hvordan var det egentlig at bruge computere dengang?

Lidt af den fornemmelse kan du nu opleve - eller måske genoplive - takket være emulatorer, der kører direkte i din browser.

Det er blandt andet muligt at prøve Windows 1.01, eller du kan prøve kræfter med Windows 3.0.

I begge styresystemer kan du møde tidligere udgaver af programmer som Notepad og Paint.

Det er næsten skræmmende at prøve styresystemerne (igen), og de minder os om, at it-verdenen har bevæget sig hastigt fremad siden Microsofts første forsøg med Windows.

I øvrigt er det ikke kun Windows fra 1980'erne, som du kan genoplive på din nuværende pc; også Commodore 64 kan du prøve igen. Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job